A MKOI szerint a javaslat szakmai szempontból elfogadhatatlan, működésképtelen modellt vázol fel a kéményseprő-ipari tevékenységről, valamint a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló törvény módosítására vonatkozó előterjesztés. Az ipartestület szerint a tervezet alapján nem valósítható meg a díjmentes kéményellenőrzés a jelenlegi biztonsági szint fenntartása mellett. Az érdekképviselet úgy látja, hogy a javaslat alapvető szakmai szabályokat nem vesz figyelembe, a tervezet megvalósítása veszélyesebbé tenné a tüzelőberendezések használatát, a kéményseprő-ipari tevékenység nem ütemezhető, szezonálissá válik, így a jelenlegi szakmai kapacitás mellett nem ellátható, valamint összességében a törvénymódosítás a 260 éves magyar kéményseprő-ipar végét jelentené.
A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete továbbra is kész egyeztetni a lakossági kéményellenőrzés díjmentessé tételéről, a szolgáltatás folyamatosságának biztosításáról az élet- és vagyonvédelem érdekében - zárja sajtónyilatkozatát a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete. Az önkormányzatoktól a katasztrófavédelem venné át novembertől a kéményseprési közszolgáltatást a kormány honlapján szerdán megjelent törvénytervezet szerint.
A katasztrófavédelem a magánszemélyek tulajdonában lévő ingatlanoknál, illetve a cégjegyzékbe be nem jegyzett egyéb ingatlanoknál végezné ezt a szolgáltatást. Azt a munkát, amely ezen a körön kívül esik, kéményseprő-ipari szolgáltató is végezhetné. A tervezet indoklása szerint a jelenlegi helyzet - amikor az önkormányzatok feladata ennek a szolgáltatásnak a megszervezése - az ellátásban bizonytalansággal jár, ami életveszélyes helyzeteket okozhat. Ezért a lakosság részére a kéményseprő-ipari szolgáltatást közfeladatként - a szakmai érintettség miatt - a hivatásos katasztrófavédelmi szervnek indokolt a jövőben biztosítania. A kémények ellenőrzését és tisztítását ingyen kell elvégezni. Viszont ha a tulajdonosnak - használónak - felróhatóan maradt el a sormunka, akkor azt külön meg kell rendelni és ekkor már pénzbe kerül. Ugyancsak fizetni kell az ellenőrzésért és tisztításért, az időszakos ellenőrzések közti időben, amennyiben az szükségessé válik.
Korábban a Népszabadság információira hivatkozva írtuk, hogy január elsejével sok településen, mondhatni országszerte drasztikusan emelkedtek a kéményseprési díjak. A lap által megszólaltatott Németh Szilárd kormányzati rezsibiztos, fideszes országgyűlési képviselő szerint ez nem lehetséges, mert szabálytalan, szerinte, csak a rezsicsökkentés előtti díj 90 százaléka kérhető. A fővárosi díjak átlagosan 28 százalékkal emelkedtek, amit a BVK Holdinghoz tartozó Budapesti Városüzemeltetési Központnál azzal indokoltak, hogy a kéményseprők kötelezően ellátandó feladatai is 43 százalékkal bővültek, így a többletfeladatok létszámbővítést és szerszámtöbbletet is igényelnek. Hozzátették: a díjtételek megfelelnek a kéményseprőtörvény vonatkozó paragrafusának. Egy másik szabály a korábbi maximális díjat megfelezte, és leginkább ez az információ jutott el a közvéleményhez. Így lehetséges díjemelés, a kéményseprők kihasználják az eltérő szabályozás adta lehetőséget és közelítik díjaikat a 90 százalékhoz - írja a lap.