Az Origo kereste az Állami Népegészségügyi Tisztiorvosi Szolgálatot (ÁNTSZ) is, hátha bővebb felvilágosítást tudnak adni a megyében kialakult helyzetről, érdemi válasz azonban nem érkezett. Lapunk is kereste a hivatalt, azt gondoltuk, hogy az Origo-cikk megjelenése után többet tudnak és többet is hajlandóak elárulni - érdemi tájékoztatást azonban mi sem kaptunk. Úgy tűnik, az ÁNTSZ-nek fogalma sincs, mit történik Borsodban.
Mindenesetre a probléma nem új, a híradásokban tavaly októberben-novemberben is megjelent, hogy a megyében megnőtt a lázzal, hasfájással és sárgasággal járó fertőző májgyulladásos betegek száma. Ekkor Asztalos Ágnes megyei tisztifőorvos úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy - a fent említett infektológus állításával ellentétben - tavaly 466 hepatitises beteget, főleg 14 év alatti gyerekeket kezeltek a borsod megyei kórházakban. Jelezték: oltóanyagból nincs hiány, a hatóság megtette a fertőzés továbbterjedésének megelőzésére a szükséges intézkedéseket. A korábbi évekhez képest pedig nem hússzorosára, hanem két és félszeresére nőtt a fertőzött betegek száma. Ennek ellenére Papp Tibor, a miskolci Semmelweis Kórház infektológiai osztályának vezetője is azt állította: a megyében járványhelyzet alakult ki.
A szakemberek már tavaly novemberben is hangsúlyozták: nem csupán Borsod megyében, de országosan is nőttek az esetszámok. Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatója szerint a 2013-as adatokhoz képest tavaly több mint háromszorosára nőtt a fertőzöttek száma az egész országban, éppen ezért májusban "Ne sárgulj be!" szlogennel nagyszabású megelőzési program indult azzal a céllal, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fokozott fertőzésveszélyre, az egyre szaporodó megbetegedésekre és a megelőzés lehetőségeire.
A vírusnak halálos áldozata nincs, az Origo-nak nyilatkozó infektológus szerint idén januárban már csökkenni kezdett a regisztrált betegek száma.