"Dühített és untam már azt hallgatni, hogy az Európában élő zsidók közül sokan nem hordhatják a kipájukat az utcán vagy a munkahelyükön" - mondta Salom Kores, az általa "bűvös kipának" nevezett fejfedő feltalálója. "Van egy bankár barátom, aki egy nap azt mondta, hogy az ügyfelei nem voltak hajlandók beszélni vele, mert kipát viselt" - idézte fel a fodrász.
Kores az interneten árulja különböző formájú és színű kipáit, 49 euróért kínálva a műhajból és 79 euróért a valódi hajból - akár a megrendelő saját fürtjéből - készült változatot. A "láthatatlan" kipa, amelyet tépőzárral lehet rögzíteni a hajhoz, mosható, fésülhető és festhető. "Azért készítettem, hogy az emberek magabiztosan besétálhassanak vele olyan helyekre, ahová különben félnének bemenni, vagy ahol eleve nem szabad ilyesmit viselni" - mondta.
A fodrász szerint a január elején egy kelet-párizsi kóser élelmiszerboltban történt túszejtést és különböző antiszemita megnyilvánulásokat követően Franciaországban és Belgiumban lévő ügynöke is jelezte, hogy egyre többen érdeklődnek a "bűvös kipa" iránt. Slomo Aviner rabbi szerint a zsidó vallás előírásainak tiszteletét tükröző fejfedőnek muszáj láthatónak lennie és nem szabad azt elrejteni, ugyanakkor bizonyos körülmények között, például támadások veszélye esetén, a "mágikus kipa" engedélyezhető. Mint hozzátette, a speciális fejfedő viselőjének mindenesetre konzultálnia kellene saját rabbijával.
Kores fejlesztése vegyes fogadtatásra lelt a kipát viselői férfiak körében Jeruzsálemben. Néhányukat felzaklatta az ötlet, hogy elrejtsék identitásukat, amikor külföldön tartózkodnak, mások örömmel üdvözölték a védelmet nyújtó fejfedőt. Az Európában, főleg Franciaországban élő zsidók közül sokan nem érzik biztonságosnak, hogy a vallásuk szimbólumait viselve sétáljanak. Egy 2013-as európai uniós jelentés szerint minden ötödik európai zsidó igyekszik elkerülni a kipa vagy egyéb zsidó szimbólum viselését a zaklatástól vagy támadástól való félelem miatt.