Az OLAF-hoz korábban olyan panaszok érkeztek, hogy szabálytalanság és csalás lehetett a felújítási munkákat megelőző közbeszerzéseknél - írja a VS.hu. A hivatal titoktartásra hivatkozva részleteket nem árult el az ügyről. A nyomozás érdekei, illetve a magánszemélyek jogai miatt az uniós szervezetnek a végleges beszámolói sem nyilvánosak. Az OLAF a nyomozás befejezése után megkereste a magyar ügyészséget, kérve: tegyen lépéseket az ügyben. Ezzel párhuzamosan úgynevezett pénzügyi javaslatot tettek az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának is. A portálnak küldött levél arra nem tért ki, hogy az Európai Bizottságtól pontosan mit kértek, de vélhetően azt, hogy az EU által adott pénzt vagy annak egy részét követelje vissza az Unió. Ez történt például abban a szintén közbeszerzéseket érintő nyomozásban, amit a 2013-as beszámolójában említ a hivatal esettanulmányként, a szereplők megnevezése nélkül.
Az OLAF feladata, hogy kivizsgálja az EU költségvetését károsító csalásokat, az uniós intézményekben előforduló korrupciót és súlyos kötelezettségszegéseket. 2013-ban 253 vizsgálatot indított, 293 vizsgálatot zárt le, 353 ajánlást adott ki, 402,8 millió euró visszafizettetését javasolta és 117 millió euró EU-s pénz visszaszerzésében működött közre emlékeztet a vs.hu.
Nem tud a Budapest Szíve projekttel összefüggő esetleges kifogásokról az V. kerületi önkormányzat.
A városrész sajtóosztálya pénteken azt közölte, hogy minden szükséges anyagot megküldtek az Európai Csalás Elleni Hivatalnak. Az OLAF azt tudatta az MTI-vel, hogy szabálytalanságokra, illetve csalásokra vonatkozó állítások miatt vizsgálatot folytatott a Budapest Szíve belvárosi felújítási projekt közbeszerzési eljárásaival kapcsolatban, de konkrétumokat nem közölt a vizsgálat eredményéről.
A belvárosi önkormányzat közleményben jelezte: a program a főváros és az V. kerület közös projektje. Azt írták: a Belvárosban teljes mértékben érvényesült a verseny, hiszen más konzorcium nyerte a Belváros Fő utcája első ütemét, mint a másodikat, annak ellenére, hogy a két ütem között "természetesen van" kapcsolat. Az Európai Unió által jóváhagyott tartalomhoz képest a kivitelező az első ütemben 300, a második ütemben 600 millió forinttal kevesebb pénzért végezte el munkáját. Ezt a 900 millió forintot egy új projektre, az Olimpia Park felújítására használták - olvasható a közleményben.
"Nincs tudomásunk olyan közbeszerzésről, ami az Európai Unió által jóváhagyott tartalomhoz képest olcsóbban valósult volna meg, a projektek általában pontosan annyiba, vagy még többe kerülnek, mint az előzetesen meghatározott műszaki tartalom" - jelezte a kerületi önkormányzat. Kitértek arra is: a Belvárosi Főutca program első ütemét Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök adta át, a programot pedig Szigetvári Viktor kabinetfőnök egyeztette a polgármesterrel. "A minden információ birtokában lévő miniszterelnök valószínűleg nem ment volna el egy ellenzéki vezetésű önkormányzat projektátadására, ha a projekttel kapcsolatban bármiféle szabálytalanság felmerült volna" - írta az V. kerület.
MSZP: az OLAF hány ügyben fordult a Legfőbb Ügyészséghez?
Az MSZP ismét azt kérdezi a Legfőbb Ügyészségtől: milyen korrupciógyanús ügyekben kérte az Európai Unió csalásellenes hivatala a magyar ügyészség vizsgálatát, indult-e eljárás ezekben az ügyekben. A szocialista Lukács Zoltán pénteken közölte: Rogán Antalnak is ki kell állnia, és el kell mondania, mi történt az általa vezetett V. kerületben éveken keresztül. Az MSZP alelnöke budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) korábban már több tucat ügyet jelzett a magyar ügyészségnek, azt kérve indítsanak vizsgálatot. Hozzátette: a legfőbb ügyész sem levélben, sem szóbeli kérdésére nem válaszolt arra, milyen ügyeket adott át az uniós hivatal.
Lukács Zoltán szerint az ügyészség nem bújhat a mögé a mondat mögé, hogy folyamatban lévő ügyekről nem nyilatkozik, mert ezek súlyos, korrupciós bűncselekmények, ezeket pedig ismertetni kell a nyilvánossággal. Megjegyezte: hosszasan tudná, sorolni azokat az ügyeket, amelyekben szívesen nyilatkozik az ügyészség. A politikus úgy fogalmazott: Rogán Antal volt polgármester kerülete "hangos a korrupciótól", most már nemcsak a kerületi ingatlaneladásoknál, hanem egy uniós projektnél is úgy tűnik, nincsenek rendben az ügyek. A szocialista frakcióvezető-helyettes szerint ki kellene állnia Rogán Antalnak is, aki most a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, és el kellene mondania, mi történt az általa vezetett V. kerületben éveken keresztül. Hozzátette: a Fidesz-frakciónak is válaszolnia kellene arra, azzal, hogy megtartják a frakcióvezetőt, azonosulnak-e azzal, amit Rogán Antal éveken keresztül "művelt" az V. kerületben.
A cikk a következő oldalon folytatódik