ÁSZ;MNB;gazdálkodás;Együtt;

- Együtt: Vizsgálják át a jegybank gazdálkodását!

Az Állami Számvevőszékhez (ÁSZ) fordul az Együtt annak kivizsgálását kérve: a jegybanki törvénynek megfelelően működik-e a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Pápa Levente, az ellenzéki párt gazdaságpolitikusa bírálta az MNB-t vezető Matolcsy Györgyöt, akit szerinte semmi nem hatalmazza fel több mint 250 milliárd forintnyi közpénz elköltésére, ezért – felügyelőbizottság híján – az ÁSZ-hoz fordul – mondta csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján.

Kitért arra is: törvénymódosítással visszaállítanák a felügyelőbizottsági jelölés korábbi gyakorlatát, amikor minden parlamenti frakció küldhetett tagot a testületbe. Jelenleg ugyanis a parlamenti pártok mindössze három tagot delegálhatnak, és, mint fogalmazott, a Fidesz nem tud megállapodni a három ellenzéki frakció közös jelöltjéről.

Kijelentette: Matolcsy Györgynek nemcsak a gazdasági, hanem az ellenzék által vezetett költségvetési bizottságában is be kellene számolnia munkájáról.

ÁSZ: rendszeresen ellenőrzik a jegybank gazdálkodását

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) rendszeresen ellenőrzi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gazdálkodását és az alapvető feladatok körébe nem tartozó tevékenységét, vizsgálja, hogy a jegybank a jogszabályoknak, az alapszabályának és a közgyűlése határozatának megfelelően működik-e - közölte a számvevőszék.

A tájékoztatás szerint az ÁSZ ellenőrzései mindig visszamenőlegesek, korábbi időszakra vonatkoznak. A jelenleg folyamatban lévő ellenőrzés az MNB 2012. január 1. és 2013. december 31. közötti működésére, a jegybankba integrált Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete esetében pedig a szervezet 2009. és 2013. közötti működésére terjed ki.
A vizsgálat az úgynevezett korlátozott ellenőrzési jogkörrel végezhető ellenőrzések közé tartozik, mivel a jegybankra vonatkozó törvényi előírások szerint nem terjedhet ki a jegybank alaptevékenységére, így például a monetáris politikára - áll a közleményben.

Az ÁSZ az ellenőrzöttekkel kapcsolatos minden megállapítását jelentésbe foglalja, amelyet az ellenőrzések lezárását követően hoz nyilvánosságra és tesz közzé honlapján - közölte a számvevőszék.

Tizenkét jelöltet vett nyilvántartásba és többet elutasított a február 22-i veszprémi időközi parlamenti képviselő-választásra a választási bizottság - közölte a választási iroda vezetője.