bevándorlás;Századvég Alapítvány;idegenellenesség;bevándorlásellenesség;

"Magyarország mindenkié, nem csak Orbáné" címmel tartottak hétfőn este demonstrációt a Deák téren a bevándorlás-ellenesség ellen

- Orbánt erősíti a Századvég

A lakosság több mint kétharmada szigorítaná a bevándorlással kapcsolatos magyarországi szabályozást, és a többség szerint az Európai Unió nem tudja megvédeni az európai polgárokat egy terrortámadás esetén – állítja a Századvég közvélemény-kutatása. A kormányközeli elemző cég a párizsi merénylet után végzett felméréséből kiderül, hogy a Párizsban történtek ismertsége kifejezetten magas Magyarországon: mindössze 3 százalék azok aránya, akik nem hallottak róla.

A Századvég szerint az emberek többsége politikai irányultságtól függetlenül érzi enyhének a bevándorlási szabályokat: a baloldaliak 56, a középen állók 65, a bizonytalan választópolgárok 59 százaléka, illetve a jobboldali szavazók 85 százaléka szigorítana a szabályzáson. A megkérdezettek 61 százaléka gondolta úgy, hogy az unió nem tudja megvédeni polgárait egy párizsihoz hasonló terrortámadástól. 23 százalék volt mindkét kérdésben azoknak az aránya, akik nem támogatnák a bevándorlással kapcsolatos szabályozás szigorítását, illetve azt gondolják, hogy az unió meg tudja védeni a lakosságot terrortámadás esetén.

A felmérés szerinti többséggel ellenkező véleményen van Beer Miklós, váci megyéspüspök, aki szintén a francia Charlie Hebdo elleni merénylet kapcsán szólalt meg a HVG-ben. "A 21. századi népvándorlás megállíthatatlan, a politikai menekültekkel és a gazdasági bevándorlókkal együtt kell élni" – mondta a katolikus főpap. Hozzátette: "mindenki testvér, ennek az elfogadásához fel kell nőni, s nehéz az előítéleteket feloldani".

Úgy tűnik, hogy a kormány nem nőtt fel ehhez a feladathoz: a Fidesz határozottan szembemegy az uniós szemléletmóddal a bevándorlókkal kapcsolatban. Orbán Viktor miniszterelnök a párizsi tragédián felbuzdulva többször nyomatékosította: Magyarországon – hiába a keresztényi irgalom - nincs helye a "megélhetési bevándorlóknak". A fideszes Németh Szilárd pedig a héten közölte azt – a Rogán Antal által is megszellőztetett - információt, hogy az illegális migráció kezelésében komoly jogszabály-alkotási munka vár a parlamentre: többek között erősebb és gyorsabb kitiltási jogot szeretnének és a menekültügyi eljárás felgyorsítását.

Az utcán demonstrálók dühét részben az Orbán-rezsim építi, amelyben egységbe forr a politikai önkény, valamint a személyes és családi vagyonosodás. De annak is szól az indulat, hogy miközben lenne kereslet a rendszer leváltására, nincs ezt kivitelezni képes politikai kínálat – állítja Magyar Bálint, aki a rendszerváltás után kétszer is oktatási miniszter volt. 2010 óta nem tagja a parlamentnek és - mint mondja - azóta újra visszanyerte a szólásszabadságát.