A Kúria indoklása szerint mivel a szóban forgó melléklet a szabálysértési törvény felhatalmazásán alapul, ezért csak annak keretei között állapíthat meg szabályokat. Ám a melléklet legtöbb pontjában a Kúria olyan elemeket fedezett fel, amelyekkel az adott kerületi önkormányzat javaslata törvénysértést előidézve túllépett a szabálysértési törvényben foglalt felhatalmazáson.
Az indoklás szerint számos közterület esetén nem állapítható meg, hogy milyen védett érték miatt jelölték azokat ki, pedig a szabályozásból minden kizárt közterületnél egyértelműen ki kell derülnie a védett közérdek mibenlétének, ezért a szabálysértési törvény felhatalmazásának kereteit meghaladja az az önkormányzati rendeleti rendelkezés, amely az önkormányzat illetékességi területének egészéről, vagy annak jelentős, összefüggő területeiről kizárja a hajléktalanokat. A kizárttá tett közterület lehatárolásának mindig egyértelműnek kell lennie - tették hozzá.
A Kúria által kifogásolt tíz pontban a II., a IV., a IX., a X., a XIII., a XIV., a XVI., a XVII., a XXI., és a XXII. kerület javaslatai szerepelnek, a hatályban hagyott négy pontban pedig a VI., a XI., a XVIII. és a XX. kerület által megjelölt közterületek vannak. A határozat szerint a törvényellenesnek minősített pontokat május 31-ével megsemmisítik. Tegnap a főpolgármesteri hivatal az MTI megkeresésére jelezte: a főváros tiszteletben tartja a Kúria döntését, de a kerületeknek kell változtatniuk.
Mint ismert, a Fővárosi Közgyűlés 2013. november 14-i ülésén fogadta el azt a rendeletet, amelyben kijelölték azokat a területeket, ahol szabálysértésnek minősül az életvitelszerű közterületi tartózkodás, a rendelet első pontjában a főváros által kijelölt, a másodikban a kerületi területeket határozták meg. A Kúria egy korábbi döntésével az 1. melléklet egy pontját már megsemmisítette, ám azt a közgyűlés nem sokkal később úgy módosította, hogy konkrétan megnevezték azokat a területeket, ahol "az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodás" jogellenesnek minősül.
Kérdés, vajon a Kúria mostani döntésével valamelyest mérséklődhet-e az otthontalanok kormányzati üldöztetése. Kispál Sándor, A Város Mindenkiért csoport koordinátora szerint a határozat mindenképp változtatásra kötelezi a kerületeket, ezáltal jelentősen csökkenhetnek azok a területek, ahol büntethető a hajléktalanság, ám érdemeben nem fog változtatni a hajléktalanok helyzetén, az utcán élők a kormányzat részéről továbbra is kriminalizálva lesznek.
Nagy-Korsa Judit, az Együtt miskolci önkormányzati képviselője egy városi hajléktalanszállón tartott képviselői fogadóóráján bejelentette, hogy elindítja a szolidaritaserted.hupont.hu honlapot, amelyen fedél nélküliek kereshetnek állást, fotóval, önéletrajzzal a szakmájuk feltüntetésével. Emellett a weblapra érkezhetnének a felajánlások azok számára, akiknek szükségük van valamire; nemcsak munkára, hanem akár cipőre, meleg ruhára, takaróra - olvasható a lapunknak megküldött tájékoztatóban.
Kiemelt cél, hogy a honlap segítségével egymásra találnának a munkát keresők a munkát kínálókkal. A képviselő lapunknak elmondta: a városi hajléktalanszálló könyvtárában vannak számítógépek, amelyekhez a munkát keresők - igaz, korlátozva - hozzáférhetnek. A kezdeményezés még gyerekcipőben jár, az ötletek megvalósításához támogatókat, önkénteseket keresnek.