ítélet;Hágai Nemzetközi Bíróság;szerb-horvát;népirtási per;

- Ítélet Hágában a szerb-horvát kölcsönös népirtási perben

Meghozta döntését a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) a Szerbia és Horvátország közötti háborús népirtásra vonatkozó kölcsönös vádakkal kapcsolatban, az ítéletet azonban csak február első hetében hozzák nyilvánosságra - értesült a szerb sajtó szerdán.

A szakértők szerint két forgatókönyv közül választottak a bírák: vagy elvetették mindkét keresetet, illetve egyik fél javára sem döntöttek, vagy egyaránt bűnössé nyilvánították Szerbiát és Horvátországot is. Az 1991 és 1995 között, a délszláv háború idején elkövetett népirtásokra vonatkozó vádak miatt Horvátország 1999-ben nyújtott be keresetet Jugoszlávia ellen, az ellenpert pedig 2010-ben indította a szerb fél.

A per tavaly márciusban kezdődött, a meghallgatások öt héten át tartottak. Az első héten a Horvátországot képviselő ügyvédek ismertették a Zágráb és Belgrád közötti konfliktus természetét, illetve elmondták, miért vádolják népirtással az egykori Jugoszláviát, majd a tanúk vallomása következett. Ezt követően válaszolhattak a szerbiai ügyvédek a horvát állításokra, és csak mindezek után ismertették a szerb ellenvádakat, szólaltathatták meg a tanúkat, és mutatták be saját bizonyítékaikat.

A Politika című belgrádi napilap a témával kapcsolatban szerdán azt emelte ki, hogy a bírák valószínűleg egyik félnek sem adtak igazat, és a lapnak nyilatkozó szakértők is inkább úgy vélték: mindkét országot bűnösnek találják majd egyes vádpontokban. Emlékeztettek viszont arra is, hogy az ICJ korábban már okozott kellemetlen meglepetést Belgrádnak. 2007-ben például a bírák megállapították, hogy Szerbia megszegte a népirtásról szóló egyezményt, amikor nem tett meg mindent annak érdekében, hogy megakadályozza az 1995-ös srebrenicai mészárlást. Ugyanez a bíróság 2010-ben kimondta, hogy Koszovó függetlenségének kikiáltása nem ütközik a nemzetközi jogba - írta a Politika.

A Vecernje Novosti című napilap azt is tudni véli, hogy az ítéletet február 3-án hozzák nyilvánosságra nyílt ülés keretében. A 15 tagú bírói testület összetétele február 6-án megváltozik, és a bírák még azt megelőzően kívánnak ítéletet hirdetni. A Danas című lap arra emlékeztetett, hogy tavaly a szerb és a horvát vádak képviselői is sikeresnek értékelték munkájukat, azaz úgy vélték, bebizonyították: a másik fél népirtást követett el. Horvátország legfőbb érve az volt, hogy Belgrád horvátokkal szembeni "népirtási szándéka" többször is megmutatkozott abban az időszakban. Szerbia pedig Franjo Tudjman akkori horvát elnöknek a horvát katonai vezetéssel tartott brioni találkozójának átiratát mutatta be legfőbb bizonyítékként, amelyben a Vihar hadművelet részletei olvashatók, és amely hadművelet "népirtáshoz vezetett". (Az 1995-ös hadművelet során a horvát csapatok visszafoglalták a szerbek által megszállt nyugat-horvátországi területeket, ám közben kétezer szerb civilt megöltek, elűzték a szerb lakosokat, és több szerb falut felgyújtottak.)

Várady Tibor nemzetközi jogász, akadémikus - aki korábban a szerb fél jogi képviselője volt az ügyben - egy éve azt mondta: kétségtelen, hogy az 1991 és 1995 közötti délszláv háborúban súlyos bűnöket követtek el, Horvátország területén történt népirtásról hivatalosan azonban eddig egyetlen nemzetközi szerv sem beszélt. Ezeket az ügyeket tárgyalta már a hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) is - amelyet a volt Jugoszlávia területén 1991 óta elkövetett, a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményekért felelős személyek megbüntetésére hoztak létre -, de senkit sem ítéltek el, még csak nem is vádoltak meg Horvátország területén elkövetett népirtással - szögezte le.

Az Európai Parlament állampolgári és jogi bizottsága holnap, csütörtök délelőtt meghallgatást tart az emberi jogok magyarországi helyzetéről. Utoljára két hónappal ezelőtt, november végén az Európai Parlament plenáris ülése rendezett vitát a magyarországi helyzetről. Abban a vitában csak a politikusok szólalhattak meg. Most igazi meghallgatás lesz, amelyen civilek és a magyar kormány képviselői mondják el, hogy szerintük hogyan állnak a dolgok hazánkban. Ezt követően közel egy óra áll az európai parlamenti képviselők rendelkezésére, hogy kérdéseket intézzenek a meghívott előadókhoz.