Keszthely;Tiborczék;vitorláskikötő;

Illusztráció/Thinkstock

- Ahogy a "plebejus" kormány és környéke urizál

Tiborcz István és üzlettársai érdekeltségébe került a keszthelyi kikötőt üzemeltető cég és több kikötői ingatlan is. Az ügyletet decemberben ütötték nyélbe, a 23 millió forintos adóssággal terhelt cégért 7 millió, a kikötői ingatlanokért további 330 millió forintot fizettek a keszthelyi önkormányzatnak, illetve a vitorláskikötőt korábban tulajdonló állami cégnek, a Balatoni Hajózási Zrt-nek - olvasható az átlátszó.hu-n.

December 23-án jelent meg egy győzelmi jelentésnek is beillő közlemény Keszthely város honlapján, amelyben arról tájékoztatják a helyi lakosokat, hogy “nyereséggel értékesítette a város a kikötő-üzemeltető cégét”. A Keszthelyi Yachtkikötő Kft. az önkormányzat 100 százalékos tulajdona volt, a közlemény szerint 2012-ben a bezárástól mentették meg azzal, hogy az amúgy önkormányzati földterületen működő létesítmény üzemeltetését a városi cég átvette a Balatoni Hajózási Zrt.-től. Keszthelynek ugyanis - mint a közlemény fogalmaz – turisztikai szempontból fontos érdeke, hogy az ingatlanon vitorláskikötő működjön.

Az akkori megállapodásban szerepelt egy vételi opció is: a városnak 2014 végéig volt ideje eldönteni, meg akarja-e vásárolni az egyébként a korábbi üzemeltető tulajdonában lévő épületeket, amelyeket 2012-től csak bérelt. Mivel azonban a közlemény szerint “sem a humán, sem a pénzügyi erőforrások nem állnak tartósan rendelkezésre a kikötő-üzemeltetéshez”, nem volt kérdés, hogy új befektetőt akartak keresni. Az üzletet az opció lejárta lejárta előtt pár nappal sikerült nyélbe ütni.

A rejtélyes vevő

Az önkormányzati közlemény szerint a Nyugati-medence Kikötőfejlesztő Kft. “kedvező vételi ajánlatot tett”, sőt a korábban említett vételi opciónak végül eleget téve, az üzemeltető tulajdonába kerültek a kikötői felépítmények, ingóságok is, így “a működtetés költségei a jövőben már a cég új tulajdonosát terhelik”. “Az ügylet eredményeképpen egy jól működő kikötővel a város turisztikai bevételeinek növekedésére lehet számítani” – zárult a közlemény.

Arról azonban a fideszes többségű önkormányzat elfelejtett beszámolni, kik állnak a kikötőt megvásárló projektcég mögött. 

Az Átlátszó azonban utánajárt, a részletek a portálon olvashatók. 

Karalyos József a belváros szívében, az Október 6. utca 5.-ben kibérelte az önkormányzat egyik helyiségét, a műemléképület földszinti, 295 négyzetméteres üzlethelyiségét, hogy ott éttermet nyisson. Az ingatlan korábban az SZDSZ irodája volt. A lakók, mivel csak bérlők, tehetetlenül nézik, hogy a vállalkozó átalakítja a házat. A konfliktusban az önkormányzat Karalyoséknak kedvez, többek között úgy, hogy három hónapra a közös költség+Áfára csökkentette a bérleti díjat - írja a 444.hu.