Paks;paksi atomerőmű;Paks II.;

FOTÓ: Népszava

- Paks II. nem sürgős

Nincs szükség Paks II-re, mert Magyarország jövőbeni energiaigénye az új atomerőmű nélkül is maradéktalanul kielégíthető - jelentette ki Ámon Ada az Energiaklub igazgatója a szervezet Paksról komolyan című rendezvénysorozatának tegnapi eseményén. Egy, az Energiaklub által készített tanulmány a 4 ezer milliárdos beruházás megépítése helyett hazánknak egy sokkal kedvezőbb megoldást javasol. 

Az energiafogyasztás racionalizálásával, energiahatékonysági fejlesztésekkel, a megújuló energiaforrások nagyarányú felhasználásával és egy rugalmas, decentralizált energiarendszer kiépítésével biztonságosan kielégíthető a jövőbeni energiaigény.

A tavaly januárjában a Moszkvában aláírt paktummal a magyar kormány önkényesen, szakmai és társadalmi egyeztetés nélkül döntött arról, hogy Magyarország energiagazdálkodásának alapja egy új paksi atomerőmű lesz. A nagy horderejű döntés meglepetésszerű és legtöbb elemében máig titkos lebonyolítása megdöbbentette a közvéleményt. A Paks II szükségességét hangoztató kormányzati érvek továbbra sem állják meg a helyüket: semmilyen sürgető körülmény nem mutatkozik ma e projekt kapkodva történő megindítására. Lehetőségünk van tehát egy alaposan átgondolt, széleskörű szakmai és társadalmi vita lefolytatására - hangzott el a rendezvényen.

Illés Zoltán, a második Orbán kormány környezetvédelmi államtitkára, környezetpolitikus a Klubrádióban kedd reggel a témához kapcsolódóan arról beszélt, hogy Finnországnak, amely szintén orosz atomerőművet épített, az eredeti költségvetésnél jóval többet volt kénytelen fizetni végül, hogy az orosz fél az uniós előírásoknak megfelelő erőművet építsen. Paks II. is jóval nagyobb összeget emészt majd fel, ha egyáltalán megépül, mint amiről a közvéleményt tájékoztatta a kormány. Illés Zoltán is úgy vélte, lenne még bőven idő kiszállni a beruházásból, hiszen csak a tervezés éveket vesz igénybe. A szakpolitikus a Népszava kérdésre elmondta, a kormány nem tartja fontosnak a környezetvédelmet, pedig egy általa még a hivatali ideje alatt megrendelt reprezentatív közvélemény kutatás szerint a válaszadók 95 százaléka igenis nagyon fontosnak tartotta a környezetvédelmet.

Szinte valamennyi érintett retteg az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer, az EKÁER, február eleji „beélesítésétől”. Az árukövető rendszer ugyanis kidolgozatlan. Emiatt félő, hogy tömegével fognak vétlen vállalkozókat megbírságolni a hatóságok. Az exportőr, importőr és a fuvarozó cégek szerint egy hónap helyett legalább három hónap kellene a rendszer tesztelésére. A kormányzat azonban nem veszi figyelembe a javaslataikat.