Mint ismert, a kormány ezt 32 órára emelte, ám hogy milyen hatással van a pedagógusokra, azóta sem vizsgálták, éppen ezért a PDSZ követeli, hogy a tárca készítsen felmérést, milyen mértékű a tanárok leterheltsége. "A kollégák nagyon fáradtak, ezért szeretnénk, ha módosítanák a jogszabályt" – mondta Mendrey László. A PDSZ elnöke arról is tájékoztatott, hogy az érdekképviselet javaslatára a minisztérium 2010-ben már elvégzett egy ilyen vizsgálatot, amely megállapította, a 40 órás munkahéten átlagosan 51 órát dolgoznak a tanárok. Akkor azonban még az iskolában töltött kötelező óraszám 22 volt, így nyilvánvaló, hogy a pedagógusok terhelése azóta növekedett.
Mendrey felháborítónak tartja továbbá, hogy egy jogszabály módosítás nyomán háromheti pénzt vesznek ki a pedagógusok zsebéből. A bérek mértékét ugyanis eddig a minimálbérhez kötötték, ám a pedagógus életpályamodellben foglaltakat nemrégiben - mindenféle egyeztetés nélkül - eltörölték. A PDSZ azt szeretné, hogy a béreket orvosolja a kabinet, de jelentős, ötvenszázalékos béremelést követelnek a nem pedagógusként dolgozó iskolai munkatársaknak is. Kérik azt is, szülessen kormányhatározat arról, hogy a jövőben semmilyen módon nem korlátozzák a középfokú képzést. Sem a szakmai szervezetek, sem az akadémiai kutatók nem támogatják a kormány elképzeléseit a gimnáziumi képzés visszaszorításáról - mondta Mendrey. A szakszervezet úgy gondolja, ne a miniszterelnök vagy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara határozza azt meg, ki szerezhet érettségit. Követelik azt is, hogy az igazgatók kapják vissza a gazdálkodói és munkáltatói jogokat, mert - mint Mendrey fogalmazott - noha minőségi munkát várnak tőlük, valójában így lehetőségük sincs arra, hogy érdemi kérdésekben döntsenek.
A PDSZ levelet küld követeléseiről a társszakszervezeteknek és a Nemzeti Pedagógus Karnak. Arra kérik őket, támogassák elképzeléseiket, és ha lehetőséget látnak rá, csatlakozzanak a sztrájktárgyalásokhoz. A kezdeményező érdekképviselet alapvetően a tárgyalások eredményességében reménykedik, de a tárca kompromisszumkészségének hiánya esetén kora tavasszal a tagságukhoz tartozó pedagógusok sztrájkba léphetnek.