David Cameron, aki ezekben a hetekben előadássorozaton ismerteti a kormányzó Konzervatív Párt programját a májusi parlamenti választások utáni törvényhozási időszakramó, a kelet-angliai Ipswich városában tartott hétfői beszédében kijelentette: a konzervatívok célja a teljes foglalkoztatottság elérése, de ehhez a bevándorlás megfelelő ellenőrzése szükséges. Cameron szerint olyan "robusztus" rendszert kell kialakítani, amely megakadályozza, hogy az EU-társállamból érkező munkavállalók visszaéljenek a brit szociális ellátórendszerrel. Ebben történt "valamelyes haladás, de nem annyi, amennyit szeretnék" - tette hozzá.
Az unión kívüli országokból érkező bevándorlók számát sikerült csökkenteni, ám a Nagy-Britanniába munkavállalási céllal betelepülő külföldi EU-állampolgárok száma emelkedett, részben azért, mert a brit gazdaságban rengeteg új munkahely jött létre - mondta a brit miniszterelnök. Cameron kijelentette: ha a május 7-i választások után is ő lesz a brit miniszterelnök, kormánya "az elképzelhető legszigorúbb" szabályozást vezeti be a külföldi EU-munkavállalók szociális ellátásában. A kormányfő az egyes részleteiben már korábban ismertetett tervek közül kiemelte, hogy azok az EU-bevándorlók, akik érkezésük után kezdenek munkát keresni Nagy-Britanniában, a jövőben nem igényelhetnek munkanélküliségi ellátást az álláskeresés időszakára. Azoknak, akik hat hónap után sem találnak munkát, el kell hagyniuk Nagy-Britanniát, azoknak pedig, akik elhelyezkedtek, négy évig kell folyamatosan dolgozniuk és társadalombiztosítási járulékot fizetniük, mielőtt a munkavállaláshoz kapcsolódó szociális kedvezmények teljes körét igénybe vehetnék.
Mindemellett azok a külföldi EU-munkavállalók, akik családjuk nélkül érkeznek Nagy-Britanniába, a jövőben nem vehetnek fel családi pótlékot és egyéb juttatásokat más uniós országokban élő gyermekeik után. Ha ilyen juttatásokra igényt tartanak, akkor az egész családnak Nagy-Britanniában kell tartózkodnia életvitelszerűen; az nem lesz lehetséges, hogy a munkavállaló felveszi a brit családi pótlékot, és azt átutalja otthon élő családjának - hangsúlyozta hétfői beszédében a brit kormányfő. Cameron két éve bejelentette, hogy ha a Konzervatív Párt kormányon marad az idei parlamenti választások után, Nagy-Britanniában legkésőbb 2017-ben népszavazást tartanak a brit EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna, és a brit választók e tárgyalások eredménye alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül, vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.
Orbán terroristának bélyegezte a bevándorlókat
Orbán Viktor korábban a bevándorlásellenes beszédével verte ki a biztosítékot világszerte. Miközben az európai állam- és kormányfők a párizsi terrorcselekmények után igyekeztek megelőzni a muszlim- és bevándorlóellenességet, a magyar miniszterelnök a migránsok ellen hangolta a közvéleményt. Sőt, Orbán Viktor ennél jóval tovább is ment, a kormányfő kijelentései az iszlámellenes mozgalmakhoz és a szélsőjobboldali szavazókból merítő euroszkeptikusokhoz mérve is a keményebb vonalat képviselik.
Orbán a párizsi szolidaritási menet résztvevőjeként kikelt a bevándorlók és a "gazdasági bevándorlás" ellen, méghozzá a magyarok egységes álláspontjaként közvetítve radikális eszméit. A kormányfő szerint a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani. Úgy fogalmazott: abban reménykedik, a mostani események higgadt, nyugodt elemzése abba az irányba viszi majd el az európai vezetőket és Brüsszelt is, hogy "egy szigorú, a bevándorlást korlátozni akaró politika nyerjen polgárjogot Európában". Azt is mondta, a gazdasági okból hazájukat otthagyók számára Magyarország nem tud semmiféle menedéket nyújtani.
"Nagyon határozottan világossá kell tenni, hogy mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország". Orbán közölte: "nem akarunk tőlünk különböző, kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani".