Az egységes párt csütörtökön este értekezletet tartott, amelyre a miniszterelnökkel az élén a kormánynak úgyszólván valamennyi tagja fölvonult, hogy asszisztáljon Bethlennek a már teljesen elfajult pártdiktatúrával elégedetlenkedő kormánypártiak leszerelésénél. Emlékezetes, hogy az egységes párt vezérkara Bethlen kívánságára múlt héten hozta azt a határozatát, amely a kormánypárti képviselőknek megtiltja a szabad véleménynyilvánítást és arra kötelezi a titkos választójogot követelő kormánypártiakat, hogy még az újságoknak szánt cikkeiket is megjelenés előtt jóváhagyás végett mutassák be az egységes párt vezér-karának. Miután ezt a határozatot több kormánypárti képviselő, aki nem volt hajlandó megfeledkezni róla, hogy a titkos választójog az egységes párt programjában is szerepel, magára nézve megalázónak és elfogadhatatlannak tartotta, Bethlen miniszterelnök vállalkozott arra, hogy e párt híveivel is megérteti, hogy nekik a diktatúrás kormányrendszert minden kritika mellőzésével helyeselniök kell.
Ilyen előzmények után ült össze csütörtökön este az egységes párt értekezlete, amelyet az előzetes cenzúrával megbízott elnöki tanács ülése előzött meg. Hogy mi történt a szigorúan zárt ajtók mögött ülésező elnöki tanácsban, abból vajmi kevés tudódott ki.
Az egységes párt hivatalos kommünikéje erre vonatkozóan csak annyit közöl, hogy Bethlen javaslatára elhatározták, hogy az elnöki tanács ezentúl havonként, de szükség esetén gyakrabban is összeül. Nyilván ezeken az elnöki tanácsüléseken fogják azután osztályozni az egységespárti képviselők maga-viseletét és megállapíthatják, hogy a nyíltszavazásos kerületek úgynevezett mandátum tulajdonosai közül ki fogadta meg újabb kinevezésre érdemes szolgalelkűséggel az elnöki tanács parancsalt és utasításait.
Ám az elnöki tanács ülésének lefolyása nem volt olyan zökkenő nélküli, aminőnek a kormány félhivatalos tudósítója föltünteti. A kisgazdaárnyalatot képviselő Erdélyi Aladár. köntörfalazás nélkül tudtára adta Bethlennek, hogy a párt jelentékeny része elégedetlen az elnöki tanács múltkori, a párttagok véleménynyilvánítását lenyűgöző határozatával.
Népszava 1928. január 20.