nyugdíjasok;PM;államtitkár;Emberi Erőforrások Minisztériuma;Egyenes beszéd;Czibere Károly;

Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. FOTÓ: Vajda József/Népszava

- Mindenre lesz pénz az államtitkár szerint

Nem csökken a házi gondozásra szánt összeg, csak a szociális gondozók munkája lesz koncentráltabb. Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár szerint így kell értelmezni azt, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma megemelte a házi segítségnyújtásra való jogosultság rászorultsági küszöbét. 

Az államtitkár az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, hogy az otthoni gondozás rendszerében vannak anomáliák, a gondozók gyakran olyan feladatokat teljesítenek, amelyek nem tartoznak a munkakörükbe, például kutyát sétáltatnak, szalmabálát pakolnak, pedig a közpénzt nem erre szánja a kormányzat, hanem, hogy az idős embereket gondozzák. A jövőben viszont azt csinálják majd, amit tanultak.

A kormány célja, hogy mindenkinek legyen munkája az elsődleges munkaerőpiacon, de ha erre nincs lehetősége, akkor se segélyen tengődjön, hanem közfoglalkoztatásban dolgozzon. Ezt már a segélyekkel kapcsolatban mondta az államtitkár. Hozzátette, a segélyezést soha nem szüntetik meg, mert mindig lesz olyan, hogy se munka, se közmunka nincs. Czibere szerint nem csökkentik a szociális támogatások mértékét, a települések polgármesterei viszont ennek az ellenkezője miatt panaszkodnak.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy a hajléktalanoknak esélyt akarnak adni. Az elmúlt két évben 446 hajléktalant sikerült visszavezetni a társadalomba, többségüknek munkájuk is lett. Czibere a kormány hajléktalan programját néhány nappal ezelőtt a Duna Közbeszédben című műsorában is sikeresnek nevezte. Elmondta, hogy a fővárosban sikeresen működő mintaprogramot, amelyben hajléktalanokat foglalkoztatnak, az egész ország területére ki akarják terjeszteni. A fadél nélkülieknek ugyanis nem csak lakhatásra, hanem munkára is szükségük van ahhoz, hogy képesek legyen visszatérni a normális életbe. A mintaprogram folytatódik, a Belügyminisztériumban már felmérték, hogy hol van további érdeklődés. Eddig 30-40 település jelentkezett, és 1600 hajléktalan esetében jelezték, hogy ők dolgozni akarnak.

A PM tegnap tiltakozott, amiért a kormány megemelte a házi segítségnyújtásra való jogosultság rászorultsági küszöbét. Az ellenzéki párt elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz megint a leggyengébbeket üti a segítségnyújtás helyett és az intézkedés azonnali visszavonását követelte. "A kormány nem hagy senkit az út szélén, inkább belöki őket az árokba" - közölték hozzátéve, a kormány elenyésző spórolás miatt forrásokat von el az idős, beteg emberektől. Véleményük szerint az intézkedésnek világos üzenete van: ha nem tudsz gondoskodni magadról, annyit is érsz. Ennek jegyében tűnik el március elsejétől a szociális ellátások jelentős része is, ami társadalmi katasztrófához vezet.

Ismeretlen tettes ellen tett bejelentést csalás és közokirat-hamisítás gyanújával a Haza és Haladás Egyesület, valamint az Együtt ügyében Tényi István. Az V. kerületi fideszes politikus, aki feljelentésével már nem először segít a kormánypártnak, ezúttal azért fordult a Fővárosi Főügyészséghez, mert véleménye szerint Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke a HírTv-nek elismerte, hogy soros György is támogatta a párt mellett álló Haza és Haladás Egyesületet.