Idén 480 intézmény 499 vizsgahelyszínen tartott központi írásbeli felvételi vizsgát. A 9. évfolyamra 458, 6 évfolyamos gimnáziumba 74, 8 évfolyamos gimnáziumba 54 helyen szerveztek írásbeliket. A 9. évfolyamos írásbelire történő jelentkezések száma közel 53 800 volt, a 6 évfolyamos gimnáziumi írásbelin mintegy 6 700-an, a 8 évfolyamoson közel 5 300-an vettek részt. A központi írásbelihez külön-külön feladatlapok készültek az egyes intézménytípusba jelentkezők számára.
Korábban írtuk, hogy ha egy középiskola nemzetiségi nevelés-oktatást folytat, akkor az írásbeli vizsgán a központi magyar nyelvi feladatlapok helyett helyben készített, nemzetiségi nyelvű szövegértési feladatsort használhat, de ebben az esetben felvételi eljárásában köteles a központi matematika írásbeli vizsga eredményét figyelembe venni.
Orosházán 260 fiatal ír felvételit. MTI Fotó: Rosta Tibor
A központi írásbeli vizsgához a feladatlapokat az évfolyamok szerint külön-külön megszervezett bizottságok készítik. Magyar nyelvből és matematikából a központi feladatsorok elsősorban nem tantárgyi, lexikális tudást mérnek, hanem azokat az eszköztudás körébe tartozó képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek.
Előzőleg – az Oktatási Hivatal levelére hivatkozva – több hírportál is arról írt, hogy a január 1-jén életbe lépett jogszabály-módosítás miatt a diákok egy része nem vehet részt a szombati központi írásbeli vizsgákon. Az új törvényben ugyanis már nem szerepel az a kitétel, hogy a szülő kérésére az iskola magasabb évfolyama is megismételhető legfeljebb egy alkalommal. Ez azt is magával vonja, hogy nem felvételizhettek volna azok, akik „túlkorosan”, egy évet visszalépve jelentkeznének középiskolába, akik nem negyedikesként, hanem ötödikesként felvételiznének nyolcosztályos gimnáziumba.