Lengyelországban jelenleg 550 ezer embernek van svájci frank alapú lakáshitele. Emellett 109 ezer euróalapú és 6 ezer más valutában jegyzett lakáshitelt adtak a bankok, 1,094 millió lakáshitelt zlotyban vettek fel. A tavalyi év végi adatok szerint a zlotyban felvett hitelek állománya mintegy 170 milliárd zloty-t (39,3 milliárd euró), a svájci frankban denomináltaké 140 milliárd zloty-t (32,4 milliárd euró) tett ki.
A svájci frank árfolyamküszöbének csütörtöki eltörlése a svájci frank alapú lakáshitelek összértékét mintegy 170 milliárd zlotyra növelte a Gazeta Wyborcza napilapban közölt adatok szerint, más becslések - például a pénteki Rzeczpospolita napilap - 200 milliárd zloty-t említenek.
A svájci frankban denominált lakáshitel Lengyelországban különösen 2002-2006-ban volt népszerű, amikor az árfolyam 2,5 és 3 zloty között mozgott, éves kamata pedig nem haladta meg a 2 százalékot. Később a jegybank fokozatosan korlátozta a devizaalapú kölcsönöket, jelenleg csak az vehet fel ilyet, aki az adott valutában rendelkezik jövedelemmel.
A 2011-es spread-elleni törvény szerint a bankok devizában és zlotyban egyaránt kötelesek elfogadni a törlesztést, ez korlátozta a hiteltörlesztésnél a belső banki árfolyamok használatát, amely a törlesztőrészletek akár 14 százalékos emelkedését is eredményezte.
A lengyel legfelsőbb bíróság 2013-as döntése szerint a devizahitelesek megkérdőjelezhetik az árfolyam ugrásszerű változtatásából következő törlesztőrészlet-emelkedést. Ennek alapján eddig mintegy 5 ezer hiteles fordult bírósághoz.
A lengyel nemzeti banki monetáris tanács tavaly októberben elutasította Marek Belka jegybankelnök javaslatát a devizahitelesek megsegítésére.
Pénteken Janusz Piechocinski gazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hosszú távon várhatóan újból csökken a svájci frank árfolyama. Hasonló értelemben nyilatkozott Leszek Balcerowicz, a rendszerváltás utáni lengyel gazdasági reform „atyja”, aki úgy véli, tarthatatlan a svájci frank tartósan magas árfolyama, mert ez ártana az exporton és az idegenforgalmon alapuló svájci gazdaságnak. Lengyel elemzői vélemények azonban ezzel ellentétesek, Ryszard Petru közgazdász szerint a frank árfolyama akár 5 zlotyra is hághat. A legerősebb ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) pénteken azt követelte, a kormány tegye lehetővé a lakáshitelek zlotyra váltását a szerdai árfolyam szerint. Amennyiben a kormány nem nyújtana be a közeljövőben az erre irányuló törvényjavaslatot, a PiS saját előterjesztést tesz, amihez „társadalmi támogatást is kérne”.