euró;forint;svájci frank;árfolyam;Svájci Nemzeti Bank;

FOTÓ: Molnár Ádám

- A svájci frank bedöntötte a forintot

Brutális fordulat történt csütörtökön a svájci frank árfolyamában: a Svájci Nemzeti Bank (SNB) feladta az euróval árfolyamának ingadozását kivédő védelmét. Ennek hatására pánik tört ki a világ pénz- és tőkepiacain, amely délutánra ugyan kissé megnyugodott, ám a forint történetében fekete betűkkel fog szerepelni ez a nap, ugyanis valamennyi vezető devizával szemben történelmi mélységekbe zuhant a hazai fizetőeszköz árfolyama. A legnagyobb mértékben a svájci frankkal szemben gyengült, annak egy egységéért este is még 310 forintot kellett adni, több mint 14 százalékkal többet, mint szerdán.

Négy esztendő múltán, csütörtökön az SNB - minden előzetes figyelmeztetés nélkül - váratlanul feladta azt a gyakorlatát, hogy az euró/svájci frank árfolyamát az 1,2-es küszöbhöz köti. Ha ezt az értéket átlépte volna a keresztárfolyam, akkor az SNB ezt beavatkozással megakadályozta volna. Azonban magának a küszöbnek a megléte olyan elriasztó hatással volt, hogy a devizakereskedők nem fogadtak el olyan megbízásokat ügyfeleiktől, amely akárcsak megközelítette volna az 1,2-es euró/svájci frank árfolyamot. Azonban az elmúlt hónapokban jelentős fordulatnak lehettünk a tanúi. Arra a várható döntésre, hogy az Európai Bíróság várhatóan nem támaszt akadályt az Európai Központi Bank (EKB) lazítási politikájával szemben, egyre több olyan ajánlat érkezett, amely már veszélyeztette az 1,2-es árfolyamküszöböt.

Ebben a helyzetben az SNB-nek lépnie kellett, ha nem akarta frankvásárlással megvédeni nemzeti devizáját. A döntést felgyorsította az is, hogy szerdán az Európai Bíróság bejelentette: nincs akadálya az EKB tervezett kötvényvásárlásainak. Az SNB azért is bólintott rá arra, hogy szabad folyást enged a frank árfolyamának, mert az utóbbi hetekben a befektetők nagy mennyiségű svájci frankot váltottak át dollárra, és ez a tőke elhagyta az alpesi országot. Közismert ugyanis, hogy mind a frank, mind a dollár menedék devizának minősül, márpedig az amerikai deviza nagy mértékben felértékelődött, ezért a befektetők körében egyre népszerűbbé vált.

A csütörtöki nap, tehát fordulatot hozott a svájci frank életében. A világ más tájékait követve a forint historikus csúcsra gyengült az euróval szemben is, követve azt a pánikhangulatot, amely a világ pénz- és tőkepiacait jellemezte. Balatoni András szerint pánikra nincs ok, az viszont tisztán látszik, hogy tartósan berendezkedhetünk a gyenge forintra és markáns árfolyamhullámzásra. Az ING Bank vezető elemzője emlékeztetett arra, hogy a forint gyengén kezdte az évet, de a csütörtöki nap minden várakozást alulmúlt. A régiós devizák mind gyengülni kezdtek a svájci frankkal szemben, de leginkább a forintot ütötték meg a piacon. Reggel a svájci frank kurzusa 265 forinttal indult, és egészen 378 forintig száguldott az árfolyam, majd estére 310 forintig korrigált, ami 14 százalékkal haladja meg az előző napi értéket. (A dollár pedig a reggeli 271-es árfolyamát estére 278 forintra tornászta fel.)

Az árfolyamküszöb feladása mellett a svájci jegybank 0,75 százalékosra visszavágta az alapkamatot is. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a svájci jegybank lépése után továbbra is a nemzetközi hangulat határozhatja meg a forint árfolyamát, márpedig a környezet most elég bizonytalan. Az elemző hozzátette: Magyarországnak már nincs olyan nagy svájci frank kitettsége mint eddig volt, ezért mérsékeltebb a forint sérülékenysége, mert kevesebb a deviza alapú hitel, de a 250 ezer autólízinges gondjai nem csökkentek.

MNB: A devizahitelesek megúszták
Az MNB közleménye felidézi, hogy a jegybank mintegy 9 milliárd eurót biztosított a nemzetközi tartalékából a devizahitelek elszámolásához és a forintosításhoz. Mindez lehetővé tette, hogy a forintosítási törvénynek megfelelően a bankok 2015. február 1-jén a svájci frank alapú jelzáloghiteleket 256,5 forintos árfolyamon átválthassák. A devizahitelesek már 2015. január 1. óta is ezen a rögzített átváltási árfolyamon fizetik a törlesztőrészleteiket, így a svájci frank erősödése őket nem érinti.

Hasonlóan reagált a történtekre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is, aki videoüzenetében arra utalt, hogy a svájci jegybank lépése megerősítette a kormány devizaadósságokat csökkentő törekvéseit, mivel nagyarányú árfolyamváltozások következtek be a devizapiacokon. A tárcavezető utalt arra, hogy tavaly decemberben a jelzálogalapú devizahitelek törlesztési árfolyamát a kormány rögzítette. A svájci frank alapú hiteleknél történt 256,5 forintos, az euró alapúaknál pedig 309,5 forintos rögzítéssel "védték meg" a devizahiteleseket, mindez összességében több, mint 500 milliárd forintos tartozásnövekedéstől kímélte meg az adósokat. Az MNB ezt 700 milliárd forintra taksálja - nem ártott volna, ha a számaikat egyeztetik.

Nem ennyire egyértelmű a tárca utalása arra, "hogy az államadósság esetében az Államadósság Kezelő Központ a devizaadósságot euróra váltja át, így a svájci frank erősödése nem befolyásolja számottevően az adósságszintet." Ezzel szemben a lényeg nem ez, hanem az, hogy a költségvetés 310 forintos euróárfolyammal számol, márpedig az előző évet is 315 forinttal zártuk, a tegnapi napon pedig 322 forintig erősödött az euró.

Az európai tőzsdék is nagyot zuhantak a svájci jegybank lépésére, de estére nagyobbrészt korrigáltak. Nem így a Budapesti Értéktőzsde, amely két százalékkal alacsonyabban zárt, mint a megelőző nap. A folyamat is elgondolkodtató: ez volt egymás után az ötödik tőzsde nap, amely negatív BUX-indexxel zárta a napot.

Az általános forintgyengülés hosszabb távon az üzemanyagár stagnálásával, vagy emelkedésével járhat, az exportáló cégekre pozitívan hathat, míg az import termékeket fogyasztók számára árnövekedéssel járhat - figyelmeztetett Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője.

Tóbiás József: Dilettáns a kormány és a jegybank politikája
A forint árfolyamának nagy mértékű ingadozása egyértelműen igazolja, hogy a régiós valuták közül a magyar fizetőeszköz a legsebezhetőbb, ennek oka pedig a kormány és a Magyar Nemzeti Bank dilettáns politikája. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője sajtótájékoztatóján azt mondta: nem lehet, hogy a kormány a forint árfolyamával történteket kizárólag a világgazdaságban zajló folyamatokkal magyarázza. Hangsúlyozta, a kormánynak a jegybankkal együtt biztosítania kellene a stabilitást, a biztonságot, figyelniük kellene a világban zajló folyamatokat. Az MSZP elnöke közölte, az árfolyamcsökkenésből származó jegybanki nyereséget átlátható módon meg kell kapniuk az embereknek, ezért felkérte Tóth Bertalan frakcióvezető-helyettest, hogy dolgozzon ki erre javaslatot.
A pénzváltóknál percről percre változtak az árfolyamok FOTÓ: PÁLFALVI KITTI

A pénzváltóknál percről percre változtak az árfolyamok FOTÓ: PÁLFALVI KITTI


Zavarban a pénzváltók

Annyira volatilissé, azaz változékonnyá vált a svájci frank a lavinát okozó csütörtöki sokkot követően, hogy a frankárfolyam jegyzését a legtöbb kisebb devizával szemben felfüggesztették a nagyobb árjegyzők. Ezért jelenleg szinte lehetetlen megbízható frank-forint grafikont mutatni, pusztán keresztátszámításokat tudnak végezni a szakértők.

A svájci frank árfolyamának elszaladása miatt voltak olyan pénzváltók, amelyek ennek a devizanemnek az átváltását bizonytalan ideig felfüggesztették. Nem csoda, hiszen fél egykor egy pénzváltónál még Budapesten 264-268 forint volt a kurzus, két percre rá már 310,90 forintot kellett fizetni, majd ezt követően már 325,90-et. Az Index információi szerint az egyik legnagyobb hálózat, az Exclusive Change egy váltóhelyén délelőtt azt mondták, hogy most éppen 450 forintért lehetne frankot venni náluk.

A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a svájci frank árfolyamának rendkívüli erősödése mintegy 250 ezer devizaalapú járműfinanszírozási szerződést érint, a szövetség várakozásai szerint a havi törlesztőrészletek összege nagyságrendileg az árfolyam elmozdulásának mértékével növekszik  - közölte a lízingszövetség csütörtökön.