Ötpárti egyeztetést tartottak a parlamenti pártok a múlt heti franciaországi terrortámadások miatt. A tanácskozást összehívó Rogán Antal az egyeztetés után arról beszélt, hogy miután az Európai Unió nem tudja megvédeni tagállamait, ezért közös, preventív stratégiát kell kialakítani annak érdekében, hogy "meg tudjuk védeni a magyar embereket". A Fidesz frakcióvezetője szerint a pártok képviselői egyetértettek abban, hogy a terrorizmus elleni fellépés össznemzeti ügy. Elmondta, hogy pártja bizonyos közösségi szimbólumok és értékek kiemelt védelmére javaslatot készít, mert "ma már az alapvetően keresztény Európában" olyan jelentős közösségek vannak, amelyek másképp gondolkodnak a vallási szimbólumokról.
Rogán azt is bejelentette: frakcióközi egyeztető fórumot hoznak létre az ügyben. Annak érdekében pedig, hogy tisztázni lehessen a Magyarországot is fenyegető kockázatokat, a jövő héten összeül az Országgyűlés nemzetbiztonsági, illetve honvédelmi bizottsága. A tanácskozásokra a rendőrség vezetőit, a Belügyminisztérium, az érintett kormányzati szervek, a titkosszolgálatok és a Terrorelhárítási Központ képviselőit is meghívják. A kormánypárti politikus szerint arra is szükség lehet, hogy a kormány vagy a rendészeti szervek nagyobb jogkört kapjanak azzal kapcsolatban, miként lehet valakit Magyarországra beengedi vagy innen kiutasítani. Közölte, hogy bár a Fidesz szerint "Európában a problémának az egyik gyökere a bevándorlásban keresendő", e kérdésről az MSZP kérésére érdemben nem volt szó az egyeztetésen.
Korábban az MSZP elnöke valóban egyértelművé tette: a bevándorlóellenes kormányzati kommunikációhoz nem kívánnak asszisztálni. Tóbiás József ugyanakkor tegnap már úgy nyilatkozott: az MSZP megkapta azt, amiért jött, hiszen kezdeményezésükre az illetékes parlamenti bizottságok tájékoztatást kaphatnak a szakszolgálatokról. Azt is javasolták, hogy jöjjön létre bizottság, amely kidolgozza egy hosszú távú, preventív terrorizmus elleni fellépés forgatókönyvét, amelyet az unióval közösen kell végrehajtani. Stratégai egyeztetésre készültek a szocialisták, ehelyett pusztán technikai jellegű megbeszélés zajlott, miután a miniszterelnök és a kormány nem képviseltette magát - fogalmazott ugyanakkor Tóbiás. A szocialisták elnök-frakcióvezetője korábban Orbán Viktor megjelenésétől tette függővé részvételüket, mert szerették volna tisztázni azokat a kérdéseket, amelyeket a napokban Orbán és Rogán vetett fel a bevándorlásról. Az MSZP mindezeket elítélte, Tóbiás pedig tegnap is kiemelte: a terrorizmus elleni fellépés nemzeti ügy, de a bevándorlásnak nem sok köze van a terrorizmushoz, aki más állít, az szélsőjobboldali húrokat penget.
Az LMP is egyetért azzal, hogy a terrorellenes fellépés során meg kell találni a nemzeti minimumot, azt viszont Schiffer András szerint világossá kell tenni, hogy a terrorizmus elleni fellépésről vagy a bevándorlásról egyeztetnek, mert a kettő összekeverését hangulatkeltésnek tartják. Az ellenzéki párt társelnöke kijelentette, abban nem lesznek partnerek, hogy a terrorizmus elleni fellépésre hivatkozva korlátozzák a magyar emberek szabadságát, alapvető jogait. Ugyanezt hangsúlyozta Szelényi Zsuzsa, az Együtt politikusa és Fodor Gábor. A Liberálisok elnöke szerint az ország számára nem a bevándorlás, hanem a kivándorlás a legnagyobb probléma.
Megírtuk: Orbán vasárnap Párizsban kijelentette: a gazdasági bevándorlás kártékony Európában, mi pedig "nem akarunk tőlünk különböző kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani". A kormányfő szavaira több kormánytag, Rogán Antal és Kovács Zoltán nemzetközi szóvivő is rákontrázott, ám Harrach Péter KDNP-frakcióvezető tegnap újabb határt lépett át. "Sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra" - mondta Harrach, aki szerint "ez az egyik tanulsága" a múlt heti tragikus párizsi eseményeknek. Szerinte a bevándorlást is említeni kell az okok között. Harrach már a kedd este a HírTV Magyarország élőben című műsorában közölte, a legális bevándorlást úgy kell korlátozni, hogy az az európai identitást ne veszélyeztesse tovább. Megjegyezte: az európai identitás sérelme ott kezdődött, amikor az európai keresztény gyökereket elvágták, és azzal fog beteljesedni, hogy néhány évtized múlva a bevándorlók lesznek többségben néhány országban. E szélsőséges nézetekkel egyedül a Jobbik értett egyet, Vona Gábor szerint egyébként azt is mondta: a miniszterelnök napokban tett nyilatkozataival "fújja a mi vitorlánkba a szelet".