Orbán;Rogán;terrorellenes fellépés;ötpárti;

Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője, Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, Gerstmár Ferenc, az LMP rendészeti szakszóvivője,

- Terrorellenes egyeztetés Orbán nélkül

Stratégai egyeztetésre készültek a szocialisták a terrorellenes fellépés ügyében mára összehívott ötpárti frakcióvezetői találkozón, ehelyett azonban - miután a miniszterelnök és a kormány nem képviseltette magát - pusztán technikai jellegű megbeszélés zajlott - értékelt Tóbiás József MSZP elnök-frakcióvezető. Az egyeztetést követően Rogán Antal, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője közölte: Magyarországnak is ki kell alakítania egy közös, preventív stratégiát, és tisztázni kell a Magyarországot is fenyegető kockázatokat. Ezek áttekintésére a jövő héten összeül a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság.  

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője mára hívta tárgyalásra a parlamenti képviselőcsoportok vezetőit, hogy a terrorellenes fellépésről egyeztessen velük a múlt heti franciaországi terrorcselekmények miatt. A Fidesznek az egyeztetést kezdeményező múlt szombati közleménye szerint szükség van arra, hogy Magyarországon nemzeti konszenzus jöjjön létre a terror elleni fellépésről. 

Rogán Antal az egyeztetés után össznemzeti ügynek nevezte a terrorizmus elleni fellépést. Sajtótájékoztatóján egyúttal jelezte, pártja javaslatot készít annak érdekében, hogy bizonyos közösségi szimbólumok és értékek kiemelt védelemben részesüljenek. Magyarországnak is ki kell alakítania egy közös, preventív stratégiát - mondta a politikus. Tisztázni kell a Magyarországot is fenyegető kockázatokat, ezek áttekintésére a jövő héten összeül a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság. Emellett létrehoznak egy frakcióközi egyeztető fórumot - a kormány részvételével -, amelyen minden képviselőcsoport megfogalmazhatja javaslatait - tájékoztatott Rogán Antal.

Harrach: a sajtószabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra

Sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra - erről már Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője beszélt az ötpárti egyeztetés után újságírók előtt. A kereszténydemokrata politikus azt mondta: ez az egyik tanulsága a múlt heti tragikus párizsi eseményeknek. Szerinte a bevándorlást is említeni kell az okok között.

Ez utóbbi megjegyzése nem keltett meglepetést, miután Orbán Viktor miniszterelnök már előzőleg kijelölte az irányt

Az MSZP megkapta azt, amiért jött - ezt javaslataik fogadtatására utalva mondta Tóbiás József az egyeztetés után. A szocialisták elnök-frakcióvezetője újságíróknak elmondta, azt kezdeményezték, hogy az Országgyűlés rendészeti, valamint nemzetbiztonsági bizottsága kapjon tájékoztatást a titkosszolgálatok vezetőitől a terrorellenes küzdelemről, illetve arról, hogy ehhez a szolgálatoknak milyen további parlamenti segítségre van szüksége. Azt is javasolták - ismertette -, hogy jöjjön létre bizottság, amely kidolgozza egy hosszú távú, preventív terrorizmus elleni fellépés forgatókönyvét. Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke bejelentette: várhatóan kedden ül össze a testület.

Vona: a bevándorlás és a terrorizmus között van összefüggés

A Jobbik elnök-frakcióvezetője azt javasolja, hogy az Országgyűlés honvédelmi, illetve nemzetbiztonsági bizottsága kihelyezett ülést tartson a déli határvidéken a terrorellenes fellépés kapcsán. Vona Gábor a frakcióvezetők egyeztetése után azt is javasolta, hogy a szakbizottságok tisztázzák, van-e a bevándorlás és a terrorizmus között összefüggés. A Jobbik szerint van, az MSZP szerint nincs - mondta, és ezzel indokolta azt is, miért nem tartja sikeresnek az egyeztetést. Az ellenzéki politikus megfontolásra javasolta, hogy a lakossági panaszok miatt tegyék zárttá a menekülteket befogadó állomásokat, illetve legyen vita tárgya az önálló határőrség visszaállítása.

LMP: nem szabad összekeverni a terrorizmus és a bevándorlás elleni fellépést

Az LMP egyetért azzal, hogy a terrorellenes fellépés során meg kell találni a nemzeti minimumot, ezért a párt üdvözli a szerdai ötpárti egyeztetést és az ott született megegyezést - erről Schiffer András frakcióvezető beszélt sajtótájékoztatóján. A társelnök hozzátette: azt viszont világossá kell tenni, hogy a terrorizmus elleni fellépésről vagy a bevándorlásról egyeztetnek, mert a kettő összekeverését hangulatkeltésnek tartják.

Az LMP meggyőződése, hogy a rendészeti, bevándorlás politikai intézkedések csak tűzoltásra jók, ugyanis a szabadkereskedelemre épülő világrend folyamatosan újra fogja termelni a terrorizmus problémáját - közölte. Éppen ezért Magyarországnak és az uniós tagállamoknak az az érdeke, hogy az EU-nak legyen stratégiája a globális "egyensúlytalanságok" hosszú távú felszámolására - mondta. Az LMP abban viszont nem lesz partner, hogy a terrorizmus elleni fellépésre hivatkozva korlátozzák a magyar emberek szabadságát, alapvető jogait - szögezte le Schiffer András.

Együtt: tovább csökkennek a magyarok szabadságjogai

Ha Orbán Viktor miniszterelnök komolyan gondolja Magyarország terrorfenyegetettségét, akkor széles körű egyeztetést kell folytatnia a politikai szereplőkkel - közölte a párt álláspontját Szelényi Zsuzsanna független képviselő újságírók előtt, hozzátéve, hogy az ötpárti tanácskozásról kiderültek komoly aggodalmakat keltenek az Együttben, felmerül ugyanis, hogy tovább csökkennek a magyarok szabadságjogai.

MLP: a Fidesz terrorveszéllyel riogat

A Magyar Liberális Párt úgy látja, a Fidesz célja a "terrorveszéllyel való riogatással" egyértelműen az, hogy csorbítsa a szabadságjogokat. Erről Fodor Gábor pártelnök beszélt sajtótájékoztatón, hozzátéve: a Liberálisok ezt elítélik, mert az ország számára nem a bevándorlás, hanem a kivándorlás a legnagyobb probléma.

A Miniszterelnökség Kecskemétre költöztetett agrár-vidékfejlesztési államtitkársága 1200 milliárd forintnyi fejlesztési forrást oszthat el a magyar vidék szereplőinek - ezt Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be Kecskeméten, az államtitkárság átadásán.