adatlopás;német hírszerzés;

- Titkosszolgálati munkatársak adatait lopták el

A német hírszerzés több ezer tagjának adatait csente el az a férfi, akit még júliusban kapcsoltak le a német hírszerzésnél – írta szerdai számában a Bild napilap. A BND felfedett kilétű munkatársai a bevetéseket, illetve a külkapcsolatokat irányító (EA nevű) részlegnél dolgoznak.

A szigorúan titkosnak nevezett lista egészen 2011-ig tárja fel a BND ezen részlegei munkatársainak adatait. Az azonban egyelőre kérdéses, hogy a leleplezett kém továbbadta-e ezeket az adaatokat valamelyik titkosszolgálatnak – írta a Bild a nyomozásban résztvevő forrásra hivatkozva. A német hírszerzés egyelőre nem nyilatkozott a botrányról.

A férfi – írja a lap -, saját otthonában egy merevlemezen tárolta a szigorúan titkos információkat. A lemezt meg is találták nála akkor, amikor kiderült róla, hogy beépített ember, s házkutatást tartottak otthonában. A merevlemez adatainak kiértékelése hónapokat vett igénybe, szisztematikusan, minden adatot megvizsgáltak a nyomozók.

Eddig annyit tudni, hogy az illető két év alatt 218 dokumentumot adott el pénzért az amerikai titkosszolgálatnak. A BND saját közlése szerint 6500 főállású munkatársat alkalmaz. Az EA részlegénél, ahonnan a férfi ellopta az adatokat, egyebek mellett felbecsülhetetlen fontosságú titkosszolgálati információkat szolgáltatnak a külföldi bevetésen részt vevő német katonáknak.

A kettős ügynök ellen várhatóan idén emelnek vádat. Az adatok kiértékelése után kiderült, hogy még az eddig véltnél is súlyosabb bűncselekményeket követett el, ezt már Harald Range főügyész is elmondta 2014 decemberében. Akkor úgy vélte, hogy a nyomozás 2015 tavaszán zárulhat le. „Ha addig nem szerzünk tudomást más ügyekről, akkor először az amerikai titkosszolgálatnak való kémkedés miatt emelünk vádat vele szemben” – fogalmazott.

Korábbi értesülések szerint a férfi Bécsben adta tovább információit az amerikaiaknak. A Spiegel leleplezését követően azt közölte, hogy 2012 után több alkalommal is találkozott az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) a bécsi nagykövetségen szolgálatot teljesítő munkatársaival. Egy salzburgi találkozón pedig amikor az amerikai ügynökök megkapták az általuk kért információkat, pénzt fizettek a kettős ügynöknek.

A Spiegel szerint ez a CIA-nak is kényelmes helyzet volt, hiszen könnyen szereztek titkos információkat a BND-ről. A férfi rájöhetett arra, milyen jövedelmező is kettős ügynöknek lenni. A nyomozás során ugyanis a Gmail postafiókjában olyan levelet találtak, amelyben a müncheni főkonzulátusnak is felajánlotta szolgálatait.

A kémügynek politikai hatásai is lettek. Tovább nőtt a bizalmatlanság Németország és az Egyesült Államok között. Ez a viszony már eleve feszültebbé vált 2013-ban, miután kiderült, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyelte Angela Merkel kancellár mobiltelefonját.

Mexikóban vádat emeltek azon gyanúsítottak ellen, akik feltételezések szerint elrendelték 43 diák elrablását és – minden bizonnyal – meggyilkolását is. A nyomozás megerősítette, hogy Iguala városának polgármestere azért adta a megbízást a fiatalok megölésére, hogy megakadályozza: felesége ellen tüntessenek. Tomás Zerón főügyész bejelentette, hogy José Luis Abarca polgármester mellett további 44 személy ellen adtak ki letartóztatási parancsot.