Az egyik vádpont szerint Dobozi József dandártábornok, a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője felelős azért, mert nem indultak meg rendőrök ellen a szükséges fegyelmi eljárások a 2006 őszi eseményekkel kapcsolatban.
A Rebisz fegyelmi alosztályának vezetője kedden tanúként azt mondta: a szokásos eljárás az volt, hogy ha a katonai ügyészség meggyanúsított egy rendőrt, akkor a rendőrség fegyelmit indított ellene, amelyet nyomban fel is függesztett, majd a büntetőeljárás kimenetelétől függően zárt le. A 2006. őszi eseményekkel kapcsolatban azonban eltért ettől a gyakorlattól a Rebisz; amikor ősszel a katonai ügyészség több intézkedő rendőrt meggyanúsított, még nem indult fegyelmi eljárás, csak akkor, amikor már vádat emeltek - tette hozzá.
A tanú közölte, ezt szóvá tette feletteseinek, akik azonban arról tájékoztatták, hogy egyelőre parancsnoki döntés miatt nem rendelnek el fegyelmit.
A tanú beszélt arról is, hogy akkoriban érzékelhető volt a közvélemény nyomása, és 2007 tavaszán a sajtó már írt fegyelmi eljárásokról, amelyek azonban ismeretlenek ügyében indultak, ami szerinte képtelenség.
Az eljárás adatai szerint azon rendőrök ellen sem indult fegyelmi eljárás, akiket meggyanúsítottak, de később megszüntették ellenük a büntetőeljárást, holott a fegyelmi felelősség vizsgálata indokolt lehet olyan esetekben is, amelyekben nincs vagy nem állapítható meg büntetőjogi felelősség.
Egy másik tanú, aki a Rebisz fegyelmi alosztályán dolgozott a vádbeli időszakban, a keddi tárgyaláson arról beszélt, hogy a vezetők nem merték felvállalni az akkori helyzetből fakadó döntéseket, talán mert a 2006. őszi eseményekre hasonlóra addig nem volt példa. Egy ideig az volt az álláspont, hogy ezekben az ügyekben rendőr ellen nem indul fegyelmi eljárás - jelentette ki.
A 2006. őszi események miatt megvádolt rendőri vezetők, köztük Bene László nyugalmazott rendőr altábornagy, volt országos főkapitány, Gergényi Péter nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, volt budapesti főkapitány és tucatnyi társuk büntetőpere bizonyítással folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Az ügyészség a 2006. szeptember 18-án este a tévészékháznál, valamint a szeptember 19-21. között és október 23-án Budapest utcáin történtekkel kapcsolatban 15 pontban emelt vádat. Ezek szerint a parancsnokok bűnössége elsősorban intézkedések, illetve felelősségre vonások elmulasztása miatt állapítható meg. A vádhatóság többnyire felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott.
A vádlottak az eljárás során következetesen tagadták bűnösségüket.
Az elsőfokú büntetőper 2013 őszén kezdődött, összesen mintegy száz tanú meghallgatása várható.