Hétfő hajnalra Beverly Hillsben kiderült, kik a Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók kedvencei: drámai, vígjátéki és tévékategóriában 72. alkalommal kiosztották a Golden Globe-díjakat. A drámai és vígjátéki kategória győzteseivel jól áll a magyar néző: a két legjobb, azaz a Sráckor és a Grand Budapest Hotel is megjárta már a hazai mozikat. A Sráckor a drámai műfajokban lett a legjobb film, a többi jelöltről (Foxcatcher, Kódjátszma, Selma, A mindenség elmélete című mozikról) nem sokat tudunk egyelőre.
Vigasz, hogy A mindenség elméletét jövő csütörtöktől már műsorukra tűzik a mozik, a Kódjátszmát pedig a hónap végétől lehet látni. A Sráckorral Richard Linklater beírta magát a filmtörténelembe: az amerikai rendező tizenkét éven át évi három-négy napot forgatott szereplőivel, Ellar Coltrane-nel, Patricia Arquette-tel, Ethan Hawke-kal és Lorelei Linklaterrel. Az így született film nagyszerű élmény, ugyanakkor filmtörténeti ritkaság.
Mondhatni, ajándék, legfeljebb azt sajnálhatjuk még utólag is, hogy a rendező saját kislányát, Loreleit fokozatosan „ejtette” a történetből, pedig elragadó iróniája a film egyik nagy értéke. A vígjátékok között a legjobb film a Grand Budapest Hotel lett, amelyben Wes Anderson, a sajátos tehetségű rendező ízekre szedi a világot, aztán fantasztikus humorral újat teremt a vásznon.
A fantázia és a stílusérzék diadala a film, tucatnyi világhíresség villanásnyi szerepekben élvezi a szokatlan játékot és az elképesztő kalandokat egy rózsaszín a mézeskalács kastély történetében. A díjról lecsúszottak között van a Birdman, amely összesen hét jelölést kapott, de nem is maradt díj nélkül (később szó lesz róla), ráadásul most csütörtöktől már láthatjuk is a mozikban.
Eddie Redmayne-t és Julianne Moore-t, a drámai kategória legjobb színész és színésznő Golden Globe-díjasát még nem láthattuk új szerepükben, csak rendkívül izgalmas játékuk híre érkezett el hozzánk. Egy hét múlva már meggyőződhetünk róla a mozikban, hogy A mindenség elmélete című filmben Redmayne valóban olyan rendkívülit teljesít-e egy valóságosan létező, egészen kivételes ember szerepében.
A film ugyanis korunk lángelméje, Stephen Hawking asztrofizikus történetét meséli el, egyben bemutatja két szerelmes ember küzdelmét, akik bátran szembenéznek az előttük tornyosuló akadályokkal. Hawking sem mozogni, sem beszélni nem tud, közben a zsenialitással megáldott esendő test a világmindenség titkának megfejtésén dolgozik. Emberi nagyságára példaként álljon itt egyetlen idézet tőle: „Tűnjön akármilyen cudarnak az élet, ahol élet van, ott remény is akad.”
Julianne Moore idén kétszeres Golden Globe jelöltként várta az eredményt, a dráma kategóriában nyerte el a díjat a Still Alice című filmért, amelyet viszont egyelőre egyetlen magyar mozi sem tűzött műsorra. Moore csodálatos színésznő, ez volt a 8. Golden Globe jelölése. Esetében a díj csak hab a tortán, mert mindenféle díj nélkül lefegyverzően természetes és meggyőző a sokféle női figura életre keltésében.
A szakmának minden győzelem mellett vesztesre is szüksége van, most Jennifer Anistont kiáltották ki a díjosztás nagy vesztesének, mert Moore mellett lecsúszott az aranyról. A filmvígjáték kategória színésznői nagy nyertese viszont Amy Adams, a nálunk február második felében látható Nagy szemek főszerepében.
Legutóbb az Amerikai botrány című filmjéért kapott Golden Globe-t, előtte pedig már négy jelölést. (És ugyanannyi Oscar-jelölést is, ami fiatalságához mérten csúcsnak számít.) A legjobb vígjátéki színész Michael Keaton lett a Birdman (Avagy a mellőzés meglepő ereje) című kategóriagyőztes filmvígjáték főszerepében.
A kitartó munkáért megérdemelten Richard Linklater kapta meg a legjobb rendezés díját, maga mögé utasítva Wes Andersont és Alejandro Gonzalez Inarritut (Birdman). Akárcsak a legjobb rendezőt, mindkét kategóriából választottak legjobbat a mellékszereplők közül is. A legjobb férfi mellészereplő J. K. Simmons lett a Whiplash című filmben. Simmons itthon épp látható a frissen bemutatott Hogyan írjunk szerelmet? című filmben, amiért pedig a díjat megkapta, február elejétől kerül nálunk moziba.
Tény, ezzel az alakításával maga mögé utasította Robert Duvallt (A bíró), Edward Nortont (Birdman) és Ethan Hawke-kot (Sráckor) is. A legjobb női mellékszereplő díját a Sráckorból Patricia Arquette kapta, ezzel Jessica Chastain, Keira Knightley, sőt még Meryl Streep is hoppon maradt,
A legjobb külföldi filmek közé legnagyobb bánatunkra nem került magyar film, a Golden Globe-győztest viszont már láthattuk a mozikban: az orosz Andrej Zvjagincev Liviatan című sötét hangulatú drámája lett a legjobb a svéd, izraeli, lengyel és észt jelölt előtt. A legjobb animációs film az Így neveld a sárkányodat 2. lett. Az Életmű Golden Globe-ot George Clooney vette át, köszönő beszédében pedig közismert társadalmi érzékenységéhez illően megemlékezett a párizsi merényletről, beszéde kiállás volt amellett, hogy az ember félelem nélkül élhessen.