Az Együtt találóan állapítja meg: a vasárnapi házhoz szállítás tilalmával a kormány célja, hogy a hipermarketek forgalmának jó részét „fideszes haveri cégekhez” irányítsa át. A nemzetközi kiskereskedelmi láncokat már az is igen kellemetlenül érintette, hogy a hét hetedik napján az ominózus törvény értelmében zárva kell tartaniuk. Az Orbán-kabinet tulajdonképpen most sem tesz mást, mint a trafik- és földmutyi, valamint az állami megrendelések és közbeszerzések esetében: a hozzá közel álló vállalkozókat hozza helyzetbe.
Nem szabad azonban megfeledkeznünk a jelenség egy másik aspektusáról sem. A kereskedelmi tevékenység vasárnapi korlátozásának deklarált célja úgymond a családok védelme. Ez egyértelmű gesztus a hazai történelmi egyházaknak, akiknek cinkos hallgatását efféle szimbolikus intézkedésekkel, valamint állami iskolák vallási felekezetek kezébe történő átjátszásával, pénzügyi kedvezményekkel vásárolná meg az éppen regnáló hatalom.
Róma üzenete a jelek szerint nem jut el kis hazánk püspökeihez. „Mindenkinek Isten adta joga van a szabadságra” – hangoztatta újévi üzenetében Ferenc pápa. Nálunk az egyházi főméltóságoknak egyetlen szavuk nem volt a szabadságjogok csorbításához, a demokrácia leépítéséhez; sőt, az oktrojált alaptörvény megszövegezésében aktívan részt vettek. Szilveszter napján a katolikus egyház feje a korrupciót és a szegények kizsákmányolását ostorozta. Ehhez képest a magyar főpapok által nyíltan favorizált magyar kormányfőt nemrégiben a világ második legkorruptabb politikusának választotta egy nemzetközi szervezet. A szegénységi küszöb alatt élő négymillió magyar állampolgárról, akiket intézkedéseivel az Orbán-kormány egyre mélyebbre taszít, már említést sem teszek.
És egy különösen cinikus kezdeményezésről. Nem véletlen, hogy egyelőre nem hozták nyilvánosságra, ugyan mennyibe kerül a szeged-csanádi egyházmegye által a csongrádi megyeszékhelyre megálmodott futballstadion. Nem tiltja persze összeférhetetlenségi törvény, hogy Orbán Viktor bizalmasa, a Videoton FC tulajdonosa tagja legyen az egyházmegye gazdasági tanácsának. Kiss-Rigó László megyéspüspök mindenesetre nem érti, miért vált ki időről-időre megrökönyödést, ha az egyházmegye futballklubot működtet. Én úgy gondolom, a krisztusi elvek nem írják elő a kormányfő hobbijának támogatását, de gazdagabb országokban mindez hagyján. Gondoljunk azonban az elképesztő méreteket öltő gyermekszegénységre, az egészségügyi ellátórendszer katasztrofális állapotára, a hatalmas jövedelemkülönbségekre, a munkanélküliség elől külföldre menekülő fiatalok tömegére. Ha ilyen körülmények közepette a püspök úr közösségépítéssel és személyiségfejlesztéssel indokolja, miért fordítja karitatív célok helyett stadionépítésre az egyházmegye pénzét, belekeveri magát a szociális érzéketlenség gyanújába.
Keresztény ország az, amelyben a kabinet megvásárolja a klérus lojalitását? A legutóbbi népszámlálási adatokból kitűnik, hogy a „keresztény kurzus” megvalósulása hazánkban éppenséggel a lakosság elvallástalanodását fokozta. A püspökök magatartásán múlik, vajon folytatódik-e ez a tendencia.