A Lázár János vezette Miniszterelnökség most azt közölte, hogy az állami közműszolgáltatás rendszerének megszervezése "gőzerővel folyik" és "a korábbi bejelentéseknek megfelelően a következő két-három évben elnyeri végső formáját és üzemméretét." Közleményükben azt is írják: visszautasítják az állami közműcég indulásának késlekedésével kapcsolatos, "félrevezető sajtóhíreket".
A Népszava értesülése szerint azonban az állami rezsitársaság leendő „gerincét” képező, - nem régen államosított - Főgáz Zrt.-nél ugyan nagy a kapkodás, de a központi közszolgáltató kialakítása és beindítása még akár fél évet is igénybe vehet. Így szinte bizonyos, hogy nem lesz megvalósítható az a közműholdingról alkotott tavaly őszi kormánydöntés, amely szoros határidőket szabott a „rezsiközpont” kiépítésre.
Az eredeti elképzelések szerint, 2014 december végéig ki kellett volna dolgozniuk a szakembereknek, hogy miként léphet be a lakossági villamosenergia-piacra a Főgáz alapjain létrehozandó nemzeti közműszolgáltató. Ugyanezt a távhőszolgáltatási piacon január végéig kell tisztázni. A teljes körű működését pedig legkésőbb 2015 márciusában kell megkezdenie az új nemzeti közműszolgáltatónak. Vagyis addigra a holdingnak át kell vennie országszerte a lakossági szektorban az áram-, a gáz- és távhőszolgáltatást. Később, de még ebben az évben a felügyelete alá kell vonnia a víz-, a szennyvíz- és a hulladékszolgáltatást is. A szakértők szerint azonban mindez teljes képtelenség
A nemzeti közművállalat célja - mint fogalmaztak - az energia méltányos áron történő elérésének biztosítása, az ellátásbiztonság növelése egy üzletileg hosszú távon fenntartható állami szolgáltatói modell megvalósításával.
A Lázár János által ma kiadott közlemény kitér arra is, hogy a nemzeti közművállalat célja - mint fogalmaznak - az energia méltányos áron történő elérésének biztosítása, az ellátásbiztonság növelése egy üzletileg hosszú távon fenntartható állami szolgáltatói modell megvalósításával.
A Népszavának nyilatkozó szakember szerint ugyanakkor attól semmilyen szolgáltatás nem lesz olcsóbb, hogy az állam végzi. Ellenkezőleg, az állami vállalatokra sokkal inkább jellemző a pazarlás, mint a kis önkormányzati társaságokra.
lásd még: Mostanra leállt a rezsicsökkentés