Mecénások Klubja;Orbán Viktor;menet;párizsi terror;

- Orbán jelenléte kínos volt tegnap a párizsi menetben

A párizsi terrorellenes menetről tudósítanak a Klubrádió által szemlézett külföldi lapok. A Le Monde szóvá teszi, hogy a terrorellenes menetben voltak olyan külföldi vezetők is, akiknek országa kevéssé a sajtó- és szólásszabadság tiszteletéről ismert. A Libération is kiemelte: a menetben több olyan politikus volt, akinek az országában aligha lenne esélye az megjelenésre egy olyan folyóiratnak, mint a Charlie Hebdo. A párizsi Metro pedig már a címében úgy fogalmaz: Orbán jelenléte, ahogy a gaboni elnöké és az orosz külügyminiszteré is, kissé kínos a köztársaságpárti tüntetés számára.

Az ingyenes reklámújság egy sajátos francia jelzővel gyakorlatilag "megvetés tárgyának" minősíti az olyan, Európában  vitatott politikusokat, mint a magyar kormányfő, akinek jelenlétét többen kommentálták a Twitteren. A párizsi egyetem egyik szociológia professzora bejegyzésében azon ironizált, vajon Orbán és a spanyol kormányfő azért jön, hogy a gaboni és a török elnökkel együtt megvédje a szólásszabadságot? 

De a tekintélyes Le Monde, a  vezető francia lap is szóvá teszi, hogy a terrorellenes menetben voltak olyan külföldi vezetők, akiknek országa kevéssé a sajtó- és szólásszabadság tiszteletéről ismert. A lap a vitatott személyiségek között sorolja fel Orbán Viktort, a török kormányfőt, valamint az orosz külügyminisztert is. A cikkíró kiemeli, hogy a francia alapítású Riporterek határok nélkül nevű szervezet listáján a sajtószabadság korlátozását tekintve a törökök 180 állam közül a 154., az oroszok a 148., a magyarok pedig a 64. helyet foglalják el.

Magyarországról szólva az újság külön kiemeli, hogy amióta Orbán Viktor hatalmon van, az ultrakonzervatív és populista politikust erőteljesen kritizálják, mivel támadja a sajtó és a média függetlenségét. 2010-ben olyan törvényt fogadtatott el, amely igencsak megnöveli a lehetőséget, hogy a kormány ellenőrizze az információkat. Válaszul a nagy számú európai bírálatra, a kormányfő lépéseket tett, hogy javítson a szóban forgó jogszabályon és jobban gátolja a gyűlöletbeszédet. Az Európa Tanács üdvözölte ezeket a kezdeményezéseket, de így ítéli meg, hogy az eredmény még jócskán hagy maga után kívánnivalót.

A cikkben említett  Riporterek határok nélkül felháborodottan reagált arra, hogy az információ szabadságát korlátozó államok képviselői is részt vettek a felvonuláson. A szervezet főtitkára azt kérdezte, milyen alapon érkeznek Párizsba olyan országok képviselői, amelyek elnyomják a sajtószabadságot? És miért tisztelegnek egy olyan lap előtt, amely mindig is a sajtószabadság maximális tiszteletben tartását védelmezte? Szolidaritást kell mutatni a Charlie-val, de nem szabad elfeledkezni a világ többi Charlie-járól – hangsúlyozta a civil szervezet tisztségviselője. 

A francia elnöki hivatal úgy foglalt állást, hogy a terrorizmus világméretű fenyegetést jelent, ezért mindenkit üdvözölni kell, aki kész segíteni a harcban e veszély ellen. Az érintett politikusok valamennyien egyértelműen elítélték a Charlie Hebdo elleni merényletet.

forrás: klubradio.hu

Károlyi a Nemzeti Tanácsnak bejelentette a kormány lemondását. — Mint a köztársaság ideiglenes elnöke, Károlyi tárgyal a pártokkal a válság megoldásáról. Károlyi továbbra is irányítja a köztársaság külpolitikáját