Üzleti célokra kívánták használni, mégis lakásáron juthattak hozzá cégek különböző ingatlanokhoz az V. kerületben. A lapunk birtokába került dokumentumok szerint a Hold utca 13. és a Podmaniczky tér 3. szám alatt három ingatlant is így kaphatta meg két társaság még Rogán Antal polgármestersége idején, ráadásul a belvárosi önkormányzat a külön kérésükre adhatta el nekik a lakásokat.
A Hold utcában bisztrót működtető Axin Kft. tavaly márciusban fordult az önkormányzathoz, miután a "kinézett" 40 négyzetméteres földszinti lakás éppen a vállalkozásuk szomszédságában volt, és azt éppen megfelelőnek is találták céljaikra. "Régebb óta nem használják ezt az ingatlant, és úgy tudjuk ez jelenleg az V. kerület tulajdonát képezi (…) szeretnénk üzleti vállalkozásunkat bővíteni a jövőben (…) így "ezen ingatlan ismét visszakapcsolódhatna a vásárcsarnok, valamint a kerület vérkeringésébe" - szólt az Axin Kft. kérelme, amely két hónappal később, május 19-én a képviselő-testület elé is került - többek között Pásztor Lajos, az V. kerületi tulajdonosi és elidegenítési bizottság elnöke és Sélley Zoltán jegyző aláírásával. A lakáshoz tartozik két mellékhelyiség is, a kft. azokat is meg kívánta vásárolni. Egyébként a lakás 2007 óta valóban üres volt, ám az eladási ár többszörösét érhette.
Csakhogy az értékbecslés alig egy hónap alatt elkészült, s aszerint a Szabadság tér és a Bajcsy-Zsilinszky út szomszédságában lévő lakás 262 ezer forintos négyzetméteráron, 10 millió 500 ezer forintért eladhatónak bizonyult, miközben ennek többszöröse a környékbeli ingatlanok ára. A becslést a Város FM Vagyongazdálkodó és Szolgáltató Kft ., a KDNP-s Rubovszky Györgyhöz köthető cég végezte, mely a korábban Juhász Péter V. kerületi önkormányzati képviselő által feltárt több tucatnyi hasonló eladás esetében is. Igaz, Rubovszky 2013 óta már nem résztulajdonosa a cégnek, noha emlékezetes: a KDNP-s politikus ciklusokon át havi 300 ezres fizetést is kapott a tulajdonosi bizottság dolgozott külsős jogászaként. Ám az összeférhetetlenségi bizottság exelnöke szerint ez nem volt összeférhetetlen, ahogy a Belváros illetékeseit sem zavarja, ami az elmúlt hetekben kiderült: a Város FM az elmúlt években gyakran az önkormányzat által megadott övezeti átlagárból dolgozott, abból végzett számításokat a konkrét ingatlan méretei alapján, vagyis Juhász szerint nem volt szó klasszikus értékbecslésről.
Ennek ellenére az önkormányzat "felhatalmazta" az akkori polgármester Rogánt az eladás jóváhagyására, arról viszont nem tudni, hogy ez valóban megtörtént-e. A belvárosi önkormányzat e hétre ígért választ az eladás ügyében. Az esetleges eladást ugyanakkor különösen pikánssá teszi az is, hogy a főváros és a BKK tavaly ősszel vállalta, hogy felújítja a 340 méteren terülő Hold utca teljes szakaszát, a járdákat, az úttestet, a parkolóhelyeket is.
Egy másik cég kért a Belvárostól, és vélhetően meg is kapott két ingatlant a patinás Nagymező utca szomszédságában, a Podmaniczky tér 3-ban is. A Reál Kör Kft.-nek ebben az épületben már 3 lakás és egy külön helyiség is a tulajdonában volt, de tavaly májusban két további lakás megvásárlásának igényével fordultak a kerülethez. Az egyik - akkor négy hónapja üresen álló - 35 négyzetméteres lakásból, illetve további ingatlanokból "apartmanhotelt" kívántak létesíteni, és mivel azt látták, hogy "az épületben már csak a házfelügyelői lakás képezi az önkormányzat tulajdonát", szerették volna az egész épületet magukénak tudni. A vásárlás reményében ígérték, felújítják az egész épületet. A képviselők elé került határozati javaslat - melyet ugyancsak jegyez Sélley és Pásztor - szerint a korábbi bérlő tartozott ugyan, de az "a kérelmező cég segítségével kiegyenlítésre került" az adósság. A Reál Kör összesen 9 millió 310 ezer forintért vehette meg a lakást, és információink szerint később egy másik ingatlan is hozzájuk került. Ezzel kapcsolatban is választ ígért az önkormányzat.
Egy tegnap kiderült ingatlanügyletben viszont már a CBA érintett: az LMP belvárosi blogjának beszámolója szerint a CBA mögött álló Lázár és Fiai Kft. bérelte 2007 óta a Sas utca 17. szám alatti, 310 négyzetméteres helyiséget, majd a bérlőnek járó 30 százalékos kedvezménnyel, áron alul, 51 millió forintért vette meg egy vélhetően a vásárlásra alakult cég - a "Sas utca 17 Kft."-t egy héttel azelőtt hozták létre, hogy a kerület kijelölte volna elidegenítésre az ingatlant -, most pedig felújítás után, már borbárrá alakítva, 430 millióért árulják a hirdetőoldalakon. Az elővásárlásra egyébként a Lázár és Fia lett volna jogosult, de az ingatlannyilvántartásba már a projektcég került, és 2012 áprilisa óta ők is a tulajdonosok, miközben korábban nem bérelték a helyiséget, mégis kedvezményes áron juthattak hozzá; pedig a felújításra a Lázár-cég legalább 100 milliót költött.
Vannak véletlenek
A botrányos ingatlaneladások miatt szervez az V. kerületbe „antikorrupciós sétát” Juhász Péter. Szerdán 18 órára az Együtt helyi képviselője mindenkit az Erzsébet térre vár, eddig már majdnem ötszázan jelezték is részvételüket. Juhász szerint a Fidesz legfelsőbb köréig - "Rogán, Habony Árpád, Giró-Szász András, Pintér Sándor, Heim Péter, a Rubovszky család, Kaminski Fanni, ez mind Orbán embere" - sokan érintettek a belvárosi ingatlanügyekben, így csak a társadalmi nyomásgyakorlás maradt (a politikus korábban megtette a szükséges feljelentéseket - a szerk.). A meneten útba ejtik a hírhedt Szerb utca 9. szám alatti házat, ahol többek között 110 négyzetméteres lakása van Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármesternek, aki tavaly novemberben ugyan már jelezte, a "támadások" miatt visszaadná a lakását, ez azonban a mai napig nem sikerült – lapunk ottjártakor a neve még a kapucsengőt is díszítette.
A kerület szerint azért sem sikerült eddig visszaadni a lakást, mert a pénzügyi bizottság vizsgálatot indított a vitatott eladások kapcsán - március 31-i határidővel -, ám ettől még Szentgyörgyvölgyi jogilag megtehetné ezt, ha akarná. Ráadásul a bizottság éppen a Szerb utca 9. eladását nem vizsgálja, a jegyző szerint azért, mert a nyomozóhatóságok már vizsgálják a ház ügyét. Az ingatlan egyébként Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó miatt is híres lett, hiszen gyakran megfordul ott, így vélhetően ő is lakott egyik lakásában. Szentgyörgyvölgyi sem véletlenül bútorozhatott oda, az viszont a kerület szerint már véletlen volt, ami a polgármesterről az V. kerületi vagyonnyilatkozatokból kiderült, hogy a törvényes összegnél 480 ezerrel többet keres - összesen 1,23 millió forintot.