;

civilek;országvédelmi terv;Rogán;

Ezúttal kevesebben vettek részt a Parlament előtti tüntetésen, mint az elmúlt hónapok demonstrációin FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Civileket fenyeget Rogán

Az ellenzéke egységes tiltakozását váltotta ki Rogán Antal azzal, hogy megkérdőjelezte a kormányellenes civil tüntetések civil mivoltát, sőt, elszámoltatná a demonstrációk szervezőit, akik amúgy minden esetben nyilvánosan elszámoltak. A Fidesz-frakcióvezetője az országvédelmi akcióterv részeként "külső erők" kiszolgálóiként bélyegezné meg a kormányellenes civileket.

Országvédelmi akcióterv címen azt akarja kideríteni Rogán Antal, hogy ki finanszírozza a kormányellenes tüntetéseket, melyek szervezőinek elszámolása az interneten minden esetben megtalálható. A Fidesz frakcióvezetője szerint a néhány hete beharangozott akciótervnek része lehetne az is, hogy kiderüljön, "ki húzódik meg" a mostani tüntetések mögött. "Ki finanszírozza ezeket az egyre drágább demonstrációkat, és milyen érdekből" - tette fel a kérdést Rogán a HírTv-ben, hozzátéve: szerinte ha a parlamenti pártoktól elvárják, hogy a nyilvánosság elé tárják a gazdálkodásukat, akkor az ezektől a politikai érdekcsoportoktól is elvárható.

Esetükben - folytatta - nem kell a számvevőszék előtt elszámolni, nem kell megmondani, honnan teremtették elő a pénzt, és "lehet úgy csinálni, mint ha ez ilyen abszolút civil történet lenne, pedig valójában nem az". Noha nem tudni, a kormánypárt frakcióvezetője honnan vette idevágó információit, elmondta: "magam is szerveztem még anno kampányfőnökként pár politikai eseményt, és azok nem kevés pénzbe kerülnek. (…) Én elhiszem, hogy ezek civil kezdeményezések, csak itt súlyos tízmilliókról beszélünk. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezeket a súlyos tízmilliókat ki finanszírozza és milyen okból teszi - fogalmazott.

A készülő országvédelmi akciótervvel kapcsolatban Rogán megerősítette: azért tartják szükségesnek, mert "Magyarország szuverenitását ma is fenyegeti veszély, de nincsenek eszközök a kezünkben". Egy országnak meg kell védenie a saját érdekeit - jelentette ki, jelezve, ide sorolja a gazdasági szuverenitás megvédését és a terrorveszély elleni fellépést is. Szerinte - a valamiért itt említett - André Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő magyarországi fellépését az Egyesült Államok gazdasági nyomásgyakorlásának részeként kell értelmezni, mert amit mond, abban túl sok konkrétum nincsen, de rögtön meg is variálja. "Erőből való tárgyalás zajlik, de hát ezt az elmúlt évekből már nemegyszer megszoktuk." Amikor az EU "támadta" hazánkat, akkor is csak a köntös volt politikai, igazából gazdasági kérdésekben próbáltak ránk nyomást gyakorolni - mondta Rogán.

Megírtuk: a Fidesz-frakcióvezető néhány hete már bejelentette, évadnyitó ülésén az általa irányított képviselő-csoport országvédelmi akcióterv elfogadásáról dönt majd. Később kiderült, február 11-e és 13-a között Mezőkövesden tartja a Fidesz és a KDNP frakciója közös évadnyitó ülését, ám a sajtóhírek szerint, az akcióterv már készen van, azt az Orbán Viktorhoz közel álló ötfős csoport (Orbán Viktor, Lázár János, Rogán Antal, Szijjártó Péter, Habony Árpád - a szerk.) már megalkotta. Rogán azt is állította: azért van szükség országvédelmi tervre, mert már nemcsak ellenzéki pártok és szervezetek állnak a Fidesszel szemben, hanem "külső erők" is, amelyek jobban szerettek volna egy másik magyar kormányt. Mivel ezt nem sikerült elérniük, most megkísérlik leváltani a kormányt, mégpedig "nem választási módszerekkel" - fogalmazott. Szerinte az elmúlt hónapok tüntetéseinek több szervezője is "nagyhatalmi vagy gazdasági érdekcsoportok játékszerévé", rajtuk keresztül akarnak nyomást gyakorolni a kormányra.

Tavaszi vihart ígértek pár százan
Néhány száz résztvevővel, "Tüntetés a gyülekezés Fidesz általi korlátozása ellen - az Összefogás Napja" címmel zajlott szombaton a Facebook közösségi oldalon meghirdetett demonstráció a Kossuth téren, noha a gyülekezési jog korlátozása egyelőre lekerült a kormányoldal napirendjéről. Több szónok is kiemelte: legfontosabb céljuk Orbán Viktor és kormányának eltávolítása a hatalomból, Szabó Gábor "Tuareg" pedig meghirdette "Orbán Viktor és kormányzata megbuktatásának tervét tavaszi vihar" című programját. Ebben szerepel: március 15-én este nagygyűlést tartanak a Kossuth téren, ahol közfelkiáltással átmeneti kormányt választanak, amely a szeptember közepi - a 2010-ben érvényes alkotmány és választási törvény alapján tartott - választásokig irányítaná az országot, tagjai pedig nem kerülhetnének be az új parlamentbe. A megmozdulás végén a résztvevők fáklyákkal kezükben élő láncot alkottak a parlament előtt.

Nem így látja azonban az ellenzék. Molnár Zsolt szerint feltehető, hogy Rogán a kormányellenes tüntetőket akarja fenyegetni. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának MSZP-s elnöke lapunknak elszomorítónak nevezte, hogy az országvédelmi terv - jelentsen az bármit - ürügyén a kormányzat a civil társadalom további ellehetetlenítésén fáradozik. Ugyanezen az állásponton van Szél Bernadett is. Az LMP társelnöke, a nemzetbiztonsági bizottság tagja lapunknak azt mondta: Rogán söprögessen inkább a saját háza táján, ahol lenne mivel elszámolni. Szél szerint a nemzetbiztonsági bizottság, mint illetékes testület természetesen foglalkozna a Rogán által felvetett "külső támadásokkal", ha a szakszolgálatok bármiféle, a nemzeti szuverenitás veszélyét érintő információval rendelkeznének. Ám ilyenről nem érkezett jelzés, ráadásul a civil kormányellenes tüntetések szervezői minden esetben nyilvánosan elszámoltak költségvetésükkel - hívta fel a figyelmet Szél, hozzátéve: ugyanez nem mondható el a békemenetekről, így ezen az alapon ő ezek finanszírozásáról szeretne elszámolást látni.

A Demokratikus Koalíció (DK) is felszólította a kormányt: ne állampolgárait okolja az elégedetlenségért, hanem saját korrupt mivoltát. Oláh Lajos, a párt képviselője is azt közölte: nem a most tüntető civilek, hanem a "kormányzati támogatásokat élvező" békemenet szervezői tartoznának magyarázattal. Az Együtt ügyvezető társelnöke szintén felszólította a kormány és a Fidesz-KDNP vezetőit, hogy azonnal fejezzék be a civilek zaklatását, a demokraták és támogatóik fenyegetését. Szigetvári Viktor szerint az utcákon a magyar polgárok tüntetnek, akik felismerték, hogy a kormányuk ellenük fordult. Szigetvári szerint a félelemkeltés és az elnyomás nem fog működni, legfeljebb keményebben eszközökkel söpri majd el őket a polgárok jogos haragja. Erre reagálva Rogán közleményben ment neki Szigetvárinak, azt kérve számon az Együttön, hogy kaptak-e külföldről pénzeket, s hogy miért nem számolnak el támogatóikkal. Eközben a Magyar Liberális Párt közölte: a Rogán-nyilatkozattal lelepleződött, hogy országvédelmi akciótervnek álcázva Fidesz és kormányvédelmi akciót indít.

Orbán Viktor szerint a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani - a miniszterelnök erről az M1 Híradó tudósítójának beszélt vasárnap Párizsban.