Nigéria és Csád határán a héten újra lecsapott a szélsőséges iszlamista szervezet, a Boko Haram. Több száz, egyes források szerint több mint kétezer embert öltek meg a Csád-tó partján fekvő halászvárosban, Bagában. Az Amnesty International közleményben ítélte el a vérengzést, mint írták, a Boko Haram megalakulása óta legszörnyűbb mészárlását követte el. Az áldozatok többsége nő, gyerek, illetve idős ember, azokat ölték meg, akik nem tudtak elmenekülni. Bagát szinte letarolták, összesen 16 településen öldököltek a beszámolók szerint. Muhammad Abba Gava, egy civil önvédelmi csoport szóvivője elmondta: Bagában tetemek feküdtek szerteszét, a civilek nem voltak elegen, hogy ellássák az áldozatokat. Mintegy 30 ezer ember kényszerült lakhelye elhagyására, többségük Borno állam központjában, Maiduguriban keresett menedéket.
Daniel Eyre, az Amnesty International Nigériával foglalkozó szakértője úgy nyilatkozott, a mészárlás a Boko Haram fellépésének rendkívüli és nyugtalanító eszkalációját jelenti. Az iszlamista terrorcsoport 2009 óta tartja rettegésben a nigériaiakat. Korábban is végrehajtottak már véres akciókat, tavaly március 14-én Giwa katonai bázisnál több mint hatszáz embert öltek meg.
Nigéria észak-keleti részén már eddig is rendkívüli állapot volt érvényben, a helyiek múlt héten több katonát kértek, védelmük megerősítését követelték a központi kormányzattól. Az afrikai országban február 14-én elnökválasztást tartanak, de az erőszak elszabadulása miatt attól lehet tartani, hogy az északi államokban nem tudják megtartani a voksolást. Paul Biya, a szomszédos Kamerun elnöke a nemzetközi közösséghez fordult, segítséget kért a Boko Haram elleni fellépéshez. Kamerunt is folyamatosan fenyegeti a szunnita muszlim kalifátus felállítását tervező Boko Haram.