ónos eső;csúszós utak;

- Jégre vitték az országot

Alaposan meglepte az országot a tegnap reggeli ónos eső - és erről nem csak a polgárok tehetnek. A lefagyott járdák, busz- villamosmegállók síkosságmentesítése nem azok feladata, akik kora reggel munkába sietnek. Ez volt a kisebbik baj, ugyanis rengeteg baleset is történt, közülük nem egy súlyos karambol. Pest megyében 15-20 százalékkal többször hívták ki a mentőket,mint egy átlagos napon. Nem csak a mentőkre, de sok balesetnél a tűzoltókra is szükség volt.

A kora reggeli ónos eső miatt csúszóssá vált utakon országszerte sok karambol, koccanás történt. Autók, kamionok fordultak árokba, eleső gyalogokhoz hívtak mentőt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) még csütörtök este tizennégy megyére adott ki első fokú figyelmeztetést a rossz idő miatt.

Csepelen egy távolsági busz és egy autó ütközött, a busz egyik utasa és az autó vezetője megsérült. A Gyáli út IX. kerületi szakaszán három autó ütközött, egy ember megsérült. Egy másik autó tűzcsapot döntött ki, és a kifolyt víz miatt még csúszósabb lett az út.

Mintegy húsz alkalommal a tűzoltók segítségét is kérni kellett: a 44-es főúton hat teherautó ütközött, a járművezetőt és az egyik utast súlyos sérülésekkel szállították kórházba. Bakonysárkánynál egy kamion felborult, és több személyautó árokba borult, vagy keresztbe állt az utakon. Békéscsabán a rendőrség menekültügyi központba tartó szállítójárműve szenvedett balesetet, amikor nekihajtott az előtte haladó kisteherautónak. Budapesten a XII, kerületben az autósok nem tudtak megállni a meredek utcákon, sokan beleszaladtak más autókba, oszlopokba.

Legmelegebb év
Az ónos eső és a hideg ellenére az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján olvasható, hogy egy friss elemzés szerint Magyarországon és Európában, feltehetően globálisan is 2014 volt a valaha legmelegebb év. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint ez a tény megerősíti a hosszú távú melegedési tendenciát. Az elemzések szerint a tavalyi meleg a rekord magas globális tengerfelszín-hőmérsékletnek köszönhető. Más tényezőkkel együtt ez hozzájárult ahhoz, hogy heves esőzések és szélsőséges aszályok alakultak ki. Pontos adatokat márciusban közöl a WMO.

A gyalogos balesetek nagy részéért a síkos járda volt a felelős. Az OMSZ tájékoztatása szerint Pest megyében 15-20 százalékkal nőtt a balesetek száma, leginkább idősebb emberekhez kellett őket kihívni: zúzódás, ficam és törés volt a jellemző. Ha minden igaz, a kiérkezéssel sem volt probléma, mindenhova el tudtak jutni időben. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság mindenkit arra kér, hogy tájékozódjanak az útviszonyokról, mielőtt elindulnak.

A balesetek gyakran nem csak a végtagoknak fájnak - olykor a pénztárca is bánja. Lapunk megkereste Drevenka Edit az Aegon Magyarország PR vezetőjét, hogy kinek kell fizetnie abban az esetben, ha valaki elesik a csúszós úton egy társasház előtt, de nem volt felszórva az úttest? A szakértő megerősítette a gyanúnkat, hogy ebben az esetben a ház biztosítójának kell fizetnie, hiszen nem jelezte, hogy az út csúszós és veszélyes.

Az előrejelzések szerint északkeleten lehet számítani még ónos esőre, de ma délutánra Dunántúlon és a Duna-Tisza-közén akár süthet is a nap. Viharos széllökésekre is lehet számítani. Megkerestük a Fővárosi Közfelügyelet Fenntartó Nonprofit Zrt-t is, vajon tervezik-e még a hétvégén az utak tisztítást, mennyi útszóró sót használtak el eddig, de lapzártáig nem érkezett válasz.

Két új szakértőt rendelt ki a rendőrség, hogy tisztázza az önkormányzati választás előtt balesetben elhunyt alcsútdobozi ellenzéki polgármesterjelölt, Váradi András halálának körülményeit.