;

Publicisztika;gyülekezési jog;L. Simon László;Gulyás Gergely;

L. Simon László FOTÓ: Tóth Gergő

- Mégsem korlátozzák a gyülekezési jogot

A kormány nem gondolkodik a gyülekezési törvény módosításában, különösen nem a gyülekezési jog szűkítésében - jelentette ki L. Simon László. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára szerint a fideszes Gulyás Gergely csak "az egyéni véleményét" fogalmazta meg az ügyben, amihez természetesen minden országgyűlési képviselőnek joga van.

Megírtuk: Gulyás, aki a parlament alelnöke és a Ház törvényalkotási bizottságának elnöke is egy december 31-i interjúban a gyülekezési törvény esetleges módosításáról beszélt. Úgy vélte, az azonos helyen és időben tartandó demonstrációk bejelentése esetén, illetve a tüntetések időtartamára vonatkozóan kellene változtatni a törvényen. Azt is mondta: bárkinek alapvető szabadságjoga, hogy a kormány ellen tüntessen, de a Parlament előtt hónapokon át tartó sátortáborozás "visszaélésszerű gyakorlása a gyülekezési jognak".

L. Simon viszont azt mondta: a rendszerváltás egyik legfontosabb eredménye és értéke, hogy a gyülekezési joggal szabadon, korlátozás nélkül élhetnek a magyar állampolgárok. A kormányzatban koncepcionális szinten sem volt szó a gyülekezési törvény módosításáról, az nincs napirenden, nincs is rá szükség - fogalmazott. Hozzátette ugyanakkor, hogy mindez nem jelenti azt, hogy a kabinetnek ne lenne véleménye arról, hogyan élnek vissza néhányan a gyülekezési joggal. Példaként ő is a Parlament előtti "sátorozási akciót" említette.Az államtitkár szerint azonban ez nem igényli a gyülekezési törvény módosítását: "abban bízunk, hogy egyszer csak fogják a sátorfájukat és hazamennek." Ha mégis születne a törvény módosítását kezdeményező egyéni képviselői indítvány, akkor ő azt nem támogatná, ahogyan a Miniszterelnökség vezetője, Lázár János sem - jelentette ki.

Emlékezetes: a Kossuth tér 2006-os elfoglalása idején nem napokra, hetekre, hanem több évre "vertek sátrat" a tiltakozók a Parlament előtt, de sosem hallottunk arról, hogy a Fidesznek bármi baja lett volna ezzel. Sőt, a mai kormánypárt akkor kifejezetten támogatta a demonstrálókat, hiszen épp a tüntetni vágyók "érdekében" bontották le a Fidesz egyes politikusai polgári engedetlenségi akció keretében a Kossuth teret övező kordont és kerítést. Orbán Viktor pártelnök akkor azt mondta: e tettükkel védték meg az alkotmányos rendet és a demokráciát. Kormányra kerülését követően azonban a Fidesz már nem ösztönözte a választópolgárokat a gyülekezési joguk gyakorlására; már az előző ciklusban is képkiállítással korlátozták a Kossuth téri demonstrációkat, később pedig a tér átépítése miatt nem lehetett közel férkőzni a Házhoz. Gulyás múlt heti nyilatkozatát követően egyébként civilek tüntetést hirdettek meg január 10.-re, szombatra a gyülekezési jog korlátozása ellen.

A Miniszterelnökség kért parlamenti belépőt Habony Árpádnak, a kormányfő főtanácsadójának - derült ki egy közérdekű adatigénylés nyomán. Ezután az Országgyűlés Hivatal több hírportál megkeresésére egy olyan törvényi rendelkezésre hivatkozott Habony belépési engedélye kapcsán, amely az úgynevezett szakértői belépőkről szól. Ezekkel "a Köztársasági Elnöki Hivatal, a Miniszterelnökség, a minisztériumok és egyéb központi államigazgatási szervek országgyűlési ügyekkel foglalkozó munkatársai" léphetnek be az Országgyűlés épületébe. Magyarán Habony vagy a Miniszterelnökségnek dolgozik, vagy törvényi felhatalmazás hiányában járkál ki-be a Házba.