eurózóna;Litvánia;Pierre Moscovici;euró bevezetése;Phil Hogan;

- Bemutatkozik a lett soros elnökség

Az év első jelentősebb uniós eseménye az euró litvániai bevezetése volt. Litvánia a tizenkilencedik EU-tagállam, amely a közös valutát használja, és a 2010-ben csatlakozott tíz ország közül immár hétben van euró. A litvánok komoly áldozatok árán kerülhettek be az eurózónába, de gazdasági teljesítményük már megelőzi hazánkét.

Néhány nappal a litván euró bevezetése után a szomszédos Lettország is az uniós figyelem középpontjába kerül. Csütörtökön, január 8-án kezdődik hivatalosan a lett elnökség. Ebből az alkalomból Lettországba látogat Donald Tusk, az Európai Tanács állandó elnöke. Az ukrajnai válság idején így az állandó elnök lengyel, a soros elnök pedig lett politikus, ami önmagában is érdekes lehet.

Az Európai Bizottság első idei megnyilatkozásában Pierre Moscovici pénzügyi és gazdasági biztos (korábban vezető szocialista politikus Franciaországban) az „Európa-barát és növekedéspárti” erők támogatására szólította fel a görög választókat.

Egyes német személyiségek igen kemény nyilatkozataival szemben ez viszonylag visszafogott nyilatkozat. Az eddigi görög kormányt támogató szocialista párt szétszakadása és a radikális baloldali Sziriza előretörése nyilván a következő hetekben is élénken foglalkoztatja majd a brüsszeli döntéshozókat.

Hálásabb témával kezdte az új évet Phil Hogan mezőgazdasági biztos. Dublinban azokat a bizottsági terveket ismertette, amelyek a zöldségek kereskedelmi árának csökkentését eredményeznék a termelők sérelme nélkül. Arról is beszélt, hogy a mezőgazdasági termelők továbbra is túl magas árat kénytelenek fizetni a növényvédő szerekért, mert a nagy cégek ezeknél a termékeknél nem érvényesítik az energiaárak zuhanását. Megígérte, hogy az Európai Bizottság ezzel a kérdéssel is foglalkozni fog.

Minden korábbinál jobban tartanak a görögök az euróövezetből való kilépéstől – derül ki a legújabb felmérésekből. Ugyanakkor szakértők nem egységesek abban, mivel járna jobban Athén: a kilépéssel, azaz a grexittel, vagy a maradással. Olyan vélemény is napvilágot látott, amely szerint a Sziriza győzelme jót tehet az ország versenyképességének.