Palesztin Hatóság;Mahmúd Abbász;Nemzetközi Büntetőbíróság;Ban Kim Mun;Római Statútum;

- Abbászék csatlakoznak a hágai bírósághoz

A Palesztin Hatóság április elsején csatlakozhat a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC). Ban Kim Mun, a világszervezet főtitkára azt közölte, a Római Statútum, amelyet múlt héten írt alá Mahmúd Abbász, a csatlakozás után a Palesztin Hatóságra is vonatkozik majd.

A palesztin vezetés célja a csatlakozással az, hogy Izraelt háborús bűnök elkövetésével vádolhassák meg, s ezzel egyrészt fokozzák az ország diplomáciai elszigeteltségét, másrészt pedig tovább erősítsék a világban, s a nemzetközi médiában: az agresszor Izrael volt. Az ICC szerint a bíróság a 2014. június 13. óta történt jogsértéseket vizsgálhatja ki palesztin területen, vagyis a nyári gázai háború bűnöseinek felelősségre vonása is a határkörébe tartozik.

A bíróság szóvivője ugyanakkor kiemelte: a bíróság illetékességének elismerése még nem jelenti azt, hogy automatikusan eljárást is indítanak. Először megvizsgálják a vádakat, s az eljárás megindításáról Fatou Bensouda, az ICC főügyésze dönt. Amennyiben Bensouda előzetes vizsgálatot indít az elé tárt ügyekben, akkor újabb akadályt jelenthet a palesztinok számára, ha azokat nem bűnügyi, hanem politikai természetűnek minősítik, és ezért nem tekintik illetékesnek a bíróságot.

Csak azokban az esetekben vizsgálhatnák a csatlakozás előtt történteket, vagyis például az Erős Szikla hadművelet haláleseteit, ha a csatlakozásnál, a Római Statútum aláírásánál már megjelölték azokat. A palesztin lépés azonban a visszájára is elsülhet, mert ezzel a palesztinok ellen is indulhat eljárás.

A terrorcselekmények áldozatait képviselő Surat HaDin izraeli szervezet közölte, az ICC-hez fordul, hogy a Palesztin Hatóság három magas tangú tagja ellen indítson eljárást. Rami Hamdallah kormányfőről, Madzsid Faradzs titkosszolgálati vezetőről és Dzsibril Radzsubról van szó, aki a rakétatámadásokért felelt.

Több szakértő szerint az is elképzelhető, hogy az ICC meg sem kezdi majd a bűnügyi eljárást, mivel az izraeli fél palesztinok elleni, bizonyítékokkal alátámasztott beadványokkal fogja bombázni a bíróságot. Benjamin Netanjahu miniszterelnök mindenesetre egyértelművé tette: Izrael nem hagyja, hogy katonáit a hágai bíróság elé citálják.

Barack Obama eltökélte, kihasználja 2015-öt, hisz gyakorlatilag ez az utolsó esztendő, amikor esélye nyílik rá, hogy elnöki programjának még nem teljesített ígéreteit, vagy legalább azok egy részét beváltsa. 2016 már teljes egészében az elnökválasztási kampánnyal telik el, s addigra a Fehér Ház lakója valamelyest háttérbe szorul. Obama január 20-án mondja el évértékelő elnöki üzenetét, de politikai terveinek bizonyos részleteit már e héten, három államot érintő országjáró körútján megismerhetik az amerikaiak.