A palesztin vezetés célja a csatlakozással az, hogy Izraelt háborús bűnök elkövetésével vádolhassák meg, s ezzel egyrészt fokozzák az ország diplomáciai elszigeteltségét, másrészt pedig tovább erősítsék a világban, s a nemzetközi médiában: az agresszor Izrael volt. Az ICC szerint a bíróság a 2014. június 13. óta történt jogsértéseket vizsgálhatja ki palesztin területen, vagyis a nyári gázai háború bűnöseinek felelősségre vonása is a határkörébe tartozik.
A bíróság szóvivője ugyanakkor kiemelte: a bíróság illetékességének elismerése még nem jelenti azt, hogy automatikusan eljárást is indítanak. Először megvizsgálják a vádakat, s az eljárás megindításáról Fatou Bensouda, az ICC főügyésze dönt. Amennyiben Bensouda előzetes vizsgálatot indít az elé tárt ügyekben, akkor újabb akadályt jelenthet a palesztinok számára, ha azokat nem bűnügyi, hanem politikai természetűnek minősítik, és ezért nem tekintik illetékesnek a bíróságot.
Csak azokban az esetekben vizsgálhatnák a csatlakozás előtt történteket, vagyis például az Erős Szikla hadművelet haláleseteit, ha a csatlakozásnál, a Római Statútum aláírásánál már megjelölték azokat. A palesztin lépés azonban a visszájára is elsülhet, mert ezzel a palesztinok ellen is indulhat eljárás.
A terrorcselekmények áldozatait képviselő Surat HaDin izraeli szervezet közölte, az ICC-hez fordul, hogy a Palesztin Hatóság három magas tangú tagja ellen indítson eljárást. Rami Hamdallah kormányfőről, Madzsid Faradzs titkosszolgálati vezetőről és Dzsibril Radzsubról van szó, aki a rakétatámadásokért felelt.
Több szakértő szerint az is elképzelhető, hogy az ICC meg sem kezdi majd a bűnügyi eljárást, mivel az izraeli fél palesztinok elleni, bizonyítékokkal alátámasztott beadványokkal fogja bombázni a bíróságot. Benjamin Netanjahu miniszterelnök mindenesetre egyértelművé tette: Izrael nem hagyja, hogy katonáit a hágai bíróság elé citálják.