Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, kiáltó ellentét feszül a forint állapota és Matolcsy György jegybankelnök költekezése között, az új évben ugyanis a jegybank újabb költekezése is nyilvánosságra került.
Azt mondta, Orbán Viktor kormányzása alatt egyre nő a szegénység az országban, közben mégis zajlik "a habzsi-dőzsi, az úri muri, a közpénzek nyakló nélküli" elköltése. Burány Sándor közölte, a jegybank közel 5 millió forintot adott közpénzből a Magyar Krónikának, 60 millió forintot a Hitel című folyóiratot kiadó alapítványnak, 30 millió forintot a Kortárs folyóiratot kiadó kft.-nek, és még "Gomba községnek is jut egy szerény egymillió forint". Hozzátette: 90 millió forintot kapott a Vitézi Ének Alapítvány.
Emlékeztetett arra, hogy már korábban is rengeteg pénzt költött az MNB a többi között kastélyszálló, luxusirodaház megvásárlására, illetve több mint 200 milliárd forintot adott alapítványoknak, "amelyek egyetlen célja" Matolcsy György közgazdasági nézeteinek népszerűsítése.
Semmi jele annak, hogy a kormány és a Matolcsy György vezette jegybank bármit is akarna tenni a hároméves mélypontra esett forint érdekében - jelentette ki a szocialista politikus. Hozzátette: a 320 forintos euróárfolyam súlyos károkat okoz a magyar gazdaságban, de kifejezetten jól jön az MNB-nek, hiszen ebből származik nyeresége, ami ugyan közpénz, de a jegybankelnök saját hatáskörében dönt arról. Burány Sándor szerint Matolcsy György szereptévesztésben van, neki a forintot kellene védenie.
Korábban megírtuk, hogy komoly eredményeket ért el a kormány és a jegybank is, ennek ellenére Magyarország továbbra is sérülékeny pozícióban van - értékelte az ország helyzetét Matolcsy György jegybankelnök a nemzeti hírügynökségnek tegnap adott nyilatkozatában. Állítása szerint Magyarország kiszámítható, stabil pályán van a 2010 utáni sikeres gazdaságpolitikai fordulat, az azt követő stabilizáció és monetáris politikai fordulat eredményeként, így az idén reálisan lehet számolni az ország felminősítésével.
Ugyanakkor az MNB elnöke is elismerte: a sikerek ellenére Magyarország sebezhető, részben a magas államadósság, részben amiatt, hogy maga az EU is sebezhető maradt, mivel nem sikerült az unió válságkezelése. Ráadásul Magyarország kockázatait növeli az orosz-ukrán konfliktus, annak földrajzi közelsége, az orosz-nyugat konfliktus és annak hatása az EU gazdaságára, növekedési kilátásaira.