Ugyanakkor a gazdaság jó fundamentumok mellett továbbra is sérülékeny pozícióban van, bár ez az elmúlt években érdemben mérséklődött. A jegybankelnök szerint hazánk a 2010-14 között végrehajtott konszolidáció és stabilizáció következtében az Európai Unió (EU) egyik összeomlás előtt álló tagállamából az egyik legígéretesebb országává vált: stabilan a GDP 3 százaléka alatt tartjuk az államháztartási hiányt, csökken az államadósságot, folyamatosan bővül a foglalkoztatás és a folyó fizetési mérleg egyenlege tartósan pozitív - állította Matolcsy György.
Ugyanakkor az MNB elnöke is elismerte: a sikerek ellenére Magyarország sebezhető, részben a magas államadósság, részben amiatt, hogy maga az EU is sebezhető maradt, mivel nem sikerült az unió válságkezelése. Ráadásul Magyarország kockázatait növeli az orosz-ukrán konfliktus, annak földrajzi közelsége, az orosz-nyugat konfliktus és annak hatása az EU gazdaságára, növekedési kilátásaira.
Matolcsy szerint az MNB a monetáris fordulatot a korábbi ortodox monetáris felfogás helyett - akárcsak a Fed, vagy a Bank of England -, nem hagyományos monetáris megoldásokkal valósította meg. A jegybank által létrehozott alapítványok épp azt szolgálják, hogy ezek az újfajta, unortodox megoldások minél nagyobb teret nyerjenek a hazai közgazdasági gondolkodásban és különösen a hazai közgazdasági és pénzügyi oktatásban - tette hozzá a jegybankelnök.
Az alapkamattal kapcsolatban a jegybankelnök kedvezőnek ítélte meg, hogy annak csökkenése tovagyűrűzött a betéti és a hitelkamatokon, az alacsonyabb hitelkamatok élénkítik a gazdaságot, megmozdult az ingatlanpiac, elindult az új lakások építése.
A szakember szerint nagyon fontos, hogy az államadósságot minél nagyobb arányban belföldi forintforrásokból finanszírozza az állam. Ennek érdekében az MNB elindította önfinanszírozási programját, amelynek segítségével több százmilliárd forintot irányított át jegybanki kötvényekből államkötvényekbe, aminek hatásaként az állampapírhozamok is jelentősen csökkentek.