Németország;Angela Merkel;Pegida;iszlámellenes mozgalom;Heiko Maas;

Drezdában tizennyolcezren vonultak fel a Pegida tüntetésén FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Nem az idegengyűlöletre

Minden korábbinál többen, 18 ezren vettek részt az októberben létrejött német iszlámellenes mozgalom, a Pegida hétfő esti, drezdai megmozdulásán: a rendőrség adatai szerint 18 ezren voltak jelen, ami 500-zal több az utolsó, karácsony előtti megmozdulás résztvevőinek számánál. Országszerte azonban többen tiltakoztak a mozgalom ellen, mint mellette.

Bár Angela Merkel kancellár újévi üzenetében igen élesen ítélte el a „Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálása Ellen” mozgalom törekvéseit, majdnem 20 ezren tüntettek az iszlám befolyása ellen a keletnémet városban. Ugyanakkor szintén Drezdában 3000-en vettek részt az ellendemonstráción.

Hétfő este egy sor további német városban is megmozdulásokat tartottak. Az azonban ezúttal is kitűnt, hogy Nyugat-Németországban legfeljebb csak néhány száz embert tudnak az utcára csalni a hasonló iszlámellenes csoportosulások. A nagy garral beharangozott kölni tüntetésen is legfeljebb csak félezren voltak jelen. Az egyházak is elhatárolódtak a rendezvénytől: lekapcsolták a kölni dóm világítását. Ugyanakkor szintén Kölnben több ezren vettek részt az ellentüntetésen. A városban már régi hagyományai vannak a rasszizmus ellenes megmozdulásoknak.

Berlinben legalább ötezren vettek részt a Pegidával szembeni demonstráción – jelentette a dpa. Körülbelül ugyanennyien vonultak az utcára Stuttgartban is - szintén az iszlámellenesek ellen. A fővárosi megmozduláson megjelent Heiko Maas német igazságügyi miniszter, aki a Twitteren ezt az üzenetet tette közzé: „Németországban nem lehet helye az idegengyűlöletre sarkalló ideológiának.” Becslések szerint összességében országszerte többen vonultak az utcákra a Pegida ellen, mint mellette.

A Forsa intézet a napokban nyilvánosságra hozott felmérése szerint a megkérdezettek kétharmada úgy véli, erőteljesen eltúlzott, ahogy a csoport be akarja állítani a Németországra leselkedő iszlám-veszélyt. Mindössze 29 százalék látja úgy: az iszlám olyan befolyásra tett szert, hogy a Pegida tüntetései megalapozottak.

Különösen az euroszkeptikus Alternatíva szavazói értenek egyet a felvetéssel: 71 százalékuk vélekedett így. A megkérdezettek 10 százaléka közölte azt, hogy a következő választáson olyan pártra adják a voksukat, amely az ország iszlamizálása ellen harcol. A felmérés egyébként még december 18-án készült.

Két volt kancellár, Helmut Schmidt és Gerhard Schröder is élesen bírálta a Pegidát. Schmidt a Bild napilapban kifejtette, a mozgalom az „előítéletekre, az idegengyűlöletre és az intoleranciára épít”. Hozzátette azonban, hogy „ez nem Németország. Államunk nem zárhatja be a kapukat a menekültek, a menedékkérők előtt. Az országnak nyíltnak kell maradnia a világra és toleránsnak kell lennie”. Gerhard Schröder a „tisztességes emberek” tiltakozására szólított fel.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter is csatlakozott az idegengyűlölettel szembeni felhíváshoz. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter pedig kifejtette, hogy a Pegida nemcsak az országnak árt, hanem Németországra is rossz fényt vet. Mint fogalmazott, ezért is nagyon fontos egyértelművé tenni, hogy azok, akik az utcákon idegengyűlölő jelszavakat skandálnak „egy apró kisebbség” véleményét képviselik.

A Német Ipari Szövetség vezetője, Ulrich Grillo hitet tett amellett, hogy Németországnak segítenie kell a bevándorlókat. Utalt arra, hogy az ország mennyit profitált a szakképzett munkaerő beáramlásából. Kiemelte, az idegengyűlölet minden formájával szemben fel kell lépni. A Pegida elleni felhívásokhoz több ismert német sztár is csatlakozott, többek között a számos szórakoztató műsor moderátoraként ismert Thomas Gottschalk, vagy a rockénekes, Udo Lindenberg.

Görögországban a közvélemnénykutatókra vetődhet a választók szeme. A következő hetekben ugyanis eldől, tovább csökken-e a különbség Antonisz Szamarasz miniszterelnök pártja, az Új Demokrácia (ND) és a felmérések élén álló radikális baloldali Sziriza között, vagy sem. Az ND-nek mindenképpen nyernie kell, hiszen a voksolás győztese ötven bónusz mandátumot kap a törvényhozásban. Döntő lesz, hogyan befolyásolja a belpolitikai térképet a volt miniszterelnök, Jeorjiosz Papandreu új pártja.