oktatás;Oktatási Hivatal;pedagógusok;etikai kódex;Czunyiné Bertalan Judit;

- Hatalmasra duzzad az Oktatási Hivatal

Jelentősen bővül az Oktatási Hivatal (OH) feladatköre, ezentúl az OH látja el a pedagógusok minősítő vizsgájának, minősítési eljárásának szervezését, országos pedagógiai-szakmai ellenőrzés szervezését, szaktanácsadói névjegyzék vezetését - többek között ezt tartalmazza a köznevelési törvény január 1-jén életbe lépett módosítása. 

A hivatal nem csupán a köznevelésben, de a felsőoktatásban is nagyobb szerephez jut azáltal, hogy több feladatot is átvesz az oktatási szolgáltatásokat fejlesztő és üzemeltető Educatio Kft.-től. A Magyar Nemzet szerint a lépéssel a cég lényegében beolvadna az OH-ba, ezzel pedig az oktatási ágazat leghatalmasabb háttérintézménye jöhet létre.

Lényeges változás az is, hogy kötelezővé teszik etikai kódex elkészítését és alkalmazását, amely "követhető és világos erkölcsi, etikai értékmérőként" funkcionálhat majd már nemcsak állami, de magánintézményekben oktató pedagógusok számára is. A lemorzsolódást csökkentő intézkedésként pedig módosították a tankötelezettség megszűnésére vonatkozó szabályozást, amely így a jelenleg hatályos 16. életév betöltésének napja helyett a tanév végéig határozza meg a tankötelezettséget.

Mindemellett magasabb fizetést ígérnek a pedagógusoknak. Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár szerint január elsejétől több mint 22 ezer pedagógus léphet "pedagógus II." vagy "mesterpedagógus" fokozatba, így ők az ígéretek szerint számíthatnak béremelésre. Az államtitkár ugyanakkor arról nem beszélt, hogy január 1-től már nem a mindenkori minimálbérhez, hanem a kormány által meghatározott vetítési alaphoz kötik a pedagógusok bérét. Az Eduline számításai szerint pedig ezzel így nemcsak hogy nem nő a tanárok bére, de akár havi 3-6 ezer forinttól is eleshetnek. Ikotity István LMP-s képviselő szerint a kormány ezzel eddig háromszor csapta be a pedagógusokat: elsőként akkor, amikor 2013 őszéig halogatta a béremelésüket. A második ígéretszegése az volt a kabinetnek, hogy ekkor sem az eredetileg tervezett emelést kapták meg, ugyanis a növelést 2017-ig kitolták. A politikus úgy véli, a tanárok összességében 237 milliárd forinttal kaptak kevesebb pénzt, mint amennyit ígértek számukra, s amennyi járna nekik.

Schwezoff Dávid, a Budapesti Zsidó Hitközség ügyvezető igazgatója felmondta Frölich Róbert főrabbi és Frölich Katalin jogviszonyát a Dohány utcai beléptetőrendszer körüli pályáztatások miatt - olvasható az origo.hu portálon.