A demokratikus baloldal, érezvén a választás tétjét felsorakozott – különösebb vita nélkül, kivéve persze az LMP-t – Kész Zoltán mögött, ám így sem sikerült megakadályozni, hogy talányos szereplők, politikai megbízást teljesítők, vagy esetleg sima kalandorok is elinduljanak az országgyűlési posztért; 16 párt és függetlenek fordulnak majd a választókhoz aláírásukért.
Kétségkívül a legizgalmasabb kérdés, hogy Simicska Lajos, akinek esetleges rajthoz állását épp a Népszava írta meg elsőként, ott lesz-e a végén a startvonalnál. Simicska múlt évi bejelentését, miszerint veszprémi kötődései miatt a térség országgyűlési képviselője akar lenni, sokan kétkedve fogadták, egyszerű blöffnek tekintették, mások az Orbán elleni háború taktikai húzásaként értelmezték, míg azért voltak olyanok is, akik komolyan vették és esélyesként említették Simicska nevét.
A Fidesz hajdan volt gazdasági vezéralakja, a miniszterelnök volt barátja egyelőre nem nyilatkozott szándékáról, a Népszabadság, Fideszes forrásokra hivatkozva azt írja: Simicska biztos hogy nem vesz részt a választásokon. A Népszava információi szerint bár valószínűbb, hogy tényleg eltekint az indulástól, de a végső szót még nem mondta ki. A volt pártpénztárnokhoz közel álló források egyelőre arról beszélnek, hogy Simicska még valóban gondolkodik, vagyis a helyzetet úgy is értelmezhetjük, hogy lebegteti szándékát.
Orbán Viktor ugyan néhány hete megpróbálta elhitetni, hogy a Fidesz számára nem létkérdés a mandátum sorsa, ennek ellenére a decemberi utolsó kormányülésen nyolcszázmillió forintos támogatást szavaztak meg a városnak, azután az is kiderült, hogy ebben a megyében egyetlen rövid útszakaszt tettek fizetőssé. Mindez jelzi, milyen fontos a kormánypárt számára a győzelem, illetve mennyire komolyan veszik a februári időközi választást, amelyen a kétharmad sorsa múlhat. Ha ugyanis Veszprémben nem nyer a Fidesz, akkor a párt elveszíti azt a többséget, amely egyebek mellett az esetleges alaptörvény módosításhoz kell.
Gőgös szerint a városban és a környékén sokan háborognak a Fidesz politikája ellen, ami február 22-én az elégedetleneket elviheti az urnákhoz, a kormánypárt korábbi szavazóit pedig otthon tarthatja. Az MSZP elnökhelyettese azonban attól tart, hogy az a hat-nyolc százalék, amit az LMP, illetve a Szociáldemokrata párt kaphat a választáson, a demokratikus ellenzék győzelmét veszélyezteti. Karancsit tiszteli, de az exrendőr nem veszprémi - mondta. Gazemberségnek nevezte, hogy a helyi kampány kezdete előtt nyolcszázmillió forintot szavazott meg a kormány a városnak és a pénz felhasználásáról pénteken Némedi Lajos alpolgármester, a Fidesz jelöltje beszélt a nyilvánosság előtt. Gőgös bízik abban, hogy ezzel nem lehet a választókat megvenni.
Korábban írtuk, hogy a Nemzeti Választási Bizottság eddig 16 pártot vett nyilvántartásba a választásra: indulnának a voksoláson a Szociáldemokraták, a Magyar Munkáspárt, az MSZP, az Elégedetlenek Pártja, a Jobbik, a Zöldek Pártja, az LMP, az Összefogás Párt, a Fidesz, a KDNP, a Magyarországi Cigányok Fóruma, a Jesz, az Aquila Párt, a Lokálpatrióta Párt, a Liberálisok és A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt. Gőgös Zoltánt, a szocialisták elnökhelyettesét nem lepi meg, hogy ilyen sok szervezet méretné meg magát a februári választáson, hiszen Újpesten is 13 párt indult Kiss Péter megüresedett mandátumáért. Az ellenzéki politikust inkább az zavarja, hogy az LMP, amelyik ezúttal összefogásról beszélt, végül kifarolt a civil Kész Zoltán mögül, akit az MSZP, a DK, az Együtt, a PM, a Magyar Liberális Párt és a MoMa is támogat. Schmuck Andor, a Szociáldemokraták elnöke pedig tegnap bejelentette, hogy Karancsi Tibor exrendőrt, az olajbotrány kirobbantóját támogatják és arra kérte a demokratikus ellenzék pártjait, álljanak be Karancsi mögé.
A törvény értelmében azok indulhatnak Navracsics Tibor uniós biztos megüresedett mandátumáért, akik január 19-én 16 óráig legalább 500 érvényes támogató aláírást gyűjtenek. Az időközi voksolás 25 település választópolgárait érinti: szavazhatnak Bakonynána, Bánd, Csehbánya, Csetény, Dudar, Eplény, Hajmáskér, Hárskút, Herend, Jásd, Királyszentistván, Kislőd, Lókút, Márkó, Nemesvámos, Olaszfalu, Öskü, Sóly, Szápár, Szentgál, Tés, Úrkút, Városlőd, Veszprém és Vilonya választói.