etikai kódex;HÖOK;egyetemek;fonyódligeti gólyatábor;

- Egyetemeken is lesz etikai kódex

Megkezdődött egy szakmai-etikai charta kidolgozása a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájánál (HÖOK), a magatartásmintákat rögzítő dokumentumot februárban fogadhatják el - mondta Gulyás Tibor az MTI-nek adott interjúban. A HÖOK január 1-jén hivatalba lépett új elnöke szerint az etikai kódex létrejöttét a gólyatábori történések is időszerűvé tették, abban a hallgatói önkormányzati vezetőkre és a közösségre vonatkozó magatartásmintákat és felelősségi elvárásokat rögzítik majd - külön tekintettel a rendezvényszervezésre -, és beépítik a megsértésük esetére vizsgálat lefolytatásának és szankcióknak a lehetőségét.

Hangsúlyozta: felelősségteljesen mindent meg kell tenni azért, hogy ne fordulhassanak elő hasonló gólyatábori erőszakos cselekmények. Gulyás külön kitért a fonyódligeti esetre, ahol az elkövető előélete alapján feltételezhető volt, hogy nem tud megfelelően viselkedni közösségben. Ennek megoldására a HÖOK-elnök szerint elsősorban a felelősségvállalást kell tisztázni a szervezők, a rendezvényt biztosító cég, az egyetem és a hallgatói önkormányzat között.

Gulyás mindemellett szükségesnek tartaná az ösztöndíj-rendeletet aktualizálását, a gazdasági lehetőségekhez mérten emelné a juttatásokat is. Elmondása szerint megkezdték az erre vonatkozó műhelymunkákat és nemzetközi modelleket is tanulmányoznak, valamint felmérnék a hallgatók valós szociális, kollégiumi helyzete mellett azt is, hogy anyagi helyzetük milyen szolgáltatások elérését teszi lehetővé. "A jelenlegi szabályozás komoly egyenlőtlenségeket mutat, ezért át kell gondolni a rendszert, az egyenlőség irányába kell elmozdítani" - jelentette ki a HÖOK-vezető.

A mennyiséget tekintve jól teljesített a törvénygyár, a jogszabály-előkészítés minőségével azonban még Kövér László házelnök is elégedetlen. Az új Országgyűlés májusi megalakulása óta összesen kilencvenhét törvényt fogadott el a kétharmad, kettőről kétszer is szavaztak, miután Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte azokat. Az ellenzék szinte minden jogszabályt átírt volna, a kormánypártok azonban nem figyeltek rájuk. A tempó várhatóan az idén sem lassul, a tavaszi ülésszak ideje alatt a tervek szerint ötvenhat törvényjavaslatot kell elfogadni a parlamentnek.