A felmérés szerint már csak 32 százaléknak van kedvező véleménye az EU-ról, miközben a negatív véleményt kialakítók aránya 40 százalékra nőtt. Oroszországot ezzel szemben 52 százalék kedveli, s mindössze 17 százaléknak van rossz véleménye a „nagy testvérről” – derül ki a felmérésből, amelyet még novemberben végeztek, de pénteken hozták nyilvánosságra. Ugyanakkor csak minden negyedik megkérdezett támogatná, hogy gyermeke Oroszországban éljen, miközben az uniót illetően ez az arány 70 százalék.
Arra a kérdésre, mi változna Szerbia uniós csatlakozásával az országban, a többség az infrastruktúra javulását, az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartását nevezte meg, de sokan a munkanélküliség csökkenését remélik. A felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 24 százaléka tudja, hogy Szerbiával már megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat Brüsszel, ami 11 százalékkal kevesebb, mint 2014 februárjában.
A megkérdezettek 54 százaléka támogatná az uniós csatlakozást, ami százalékra ugyanannyi, mint egy kilenc hónappal ezelőtt készült felmérés során. Egy esetleges referendumon 25 százalék voksolna az EU-s csatlakozással szemben. A felmérésben részt vettek 18 százaléka meglehetősen pesszimista a csatlakozási tárgyalásokat illetően: úgy vélik, hogy Belgrád sosem integrálódhat Európába. Ugyanakkor 74 százalék szerint Szerbiának nehezebb lesz csatlakoznia, mint más, már uniós tagországoknak. 38 százalék szerint a régió következő állama, amely csatlakozhat az EU-hoz Montenegró lesz. 27 százalék „szavazott” Szerbiára.