paksi atomerőmű;

FOTÓ: Népszava

- Döntöttek a paksi atomerőműről

A kormány áttekinti a nukleáris létesítmények előkészítését, megvalósítását, működését érintő hatósági eljárásokra vonatkozó és az ezekhez kapcsolódó jogszabályokat, aktualizálják azokat és megteremtik a szabályok közötti összhangot.

A paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos egyes feladatok meghatározásáról szóló, Magyar Közlönyben hétfőn megjelent kormányhatározat szerint a beruházást a nemzetgazdaság szempontjából kiemelt fontosságú és az energiaellátás biztonsága szempontjából alapvetően szükséges beruházásnak tartja a kormány.

A megvalósítás elősegítése érdekében az érintett miniszterek egyebek mellett javaslatot tesznek a beruházással összefüggő hatósági eljárásokban hatáskörrel rendelkező hatóságok szakmai felkészítéséhez, továbbá anyagi és humán erőforrásainak rendelkezésre állásához szükséges intézkedésekre.

A kormányhatározat szerint a beruházás megvalósítása során a hazai energetikai ipar versenyképességének fokozásával biztosítható a legnagyobb mértékű beszállítói arány, ennek érdekében beszállítói programot indítanak, amelynek szervezeti kereteit és forrását biztosítják.

A Paksi Atomerőmű villamosenergia-termelése (2000-2012)

A Paksi Atomerőmű villamosenergia-termelése (2000-2012)

Annak érdekében, hogy a beruházás megvalósításához szükséges, megfelelő műszaki-tudományos szakértelemmel bíró szakember álljon rendelkezésre, külön kutatás-fejlesztési célprogramokat indítanak, emellett intézkedéseket tesznek a további humán erőforrás megteremtése érdekében.

A kormányhatározat szerint a műszaki kutatás-fejlesztésben való részvétel megfelelő alapot ad a hazai, a tervezésben, gyártásban, szerelésben, építésben, kivitelezésben jártas intézmények, vállalkozások felkészülésére a beruházásban való közreműködéshez, ezért indokolt, hogy ezek a vállalkozások részt vegyenek egy lehetőleg magyarországi telephelyen épülő, IV. generációs kutatóreaktorhoz kapcsolódó, üzemanyagot vizsgáló laboratórium építésében.

A kormány szükség szerint, de legalább félévente jelentést kap majd az új blokk(ok) létesítésének végrehajtásáról, különösen annak műszaki-nukleáris biztonsági, pénzügyi-költségvetési, társadalmi, média, gazdasági és foglalkoztatáspolitikai vonzatairól.

Tömeges kirúgások? Orbánék "lefejeznék" Paksot
Korábban írtuk, hogy az Orbán-kabinet a paksi atomerőmű vezérkarának a lecserélésére készül. Lázár János kifejtette, fejvadászokkal keresnek új, külföldi menedzsereket a nukleáris üzem élére. A tervezett paksi bővítés bejelentésekor a kormány azzal érvelt, hogy az erőmű jelenlegi gárdája rendelkezik azzal a szakértelemmel és üzemeltetési kultúrával, amelyre a következő évtizedekben a biztonságos működtetés alapozható. Azt is kijelentették, hogy a bővítési projektet azért bízták versenyeztetés nélkül a Roszatomra, mert a régi paksi blokkokat is az oroszok építették, és egyedül ők értenek az ottani technológiához. A paksiak szerint a kormány a két és fél ezer embert foglalkoztató céget arra utasította, hogy nyolcszáz alkalmazottat bocsássanak el. Ezt a vállalat irányítói megvalósíthatatlan elvárásnak tartják, olyannak, ami veszélyeztetné az erőmű biztonságát - írta a Népszabadság.

 

Lázár: Erőmű-ügyi tanács lesz Pakson

Azt is megírtuk, hogy a kormány európai szinten elismert szakértők bevonásával, az Országos Atomenergia Hivatalon belül nemzetközi tanácsadó testületet fog létrehozni, amely a Paksi Atomerőmű bővítése során segíti majd a fejlesztést, valamint - más európai példákhoz hasonlóan - garanciát jelent a nemzetközi szakmai közvélemény tájékoztatására - mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A miniszter kifejtette, hogy a nemzetközi sztenderdek figyelembevételével, a magyar adó- és áramdíjfizetők érdekeit szem előtt tartva, a gazdasági rezsicsökkentés előkészítése érdekében, a már működő Paksi Atomerőmű fejlesztésére, a Magyarország szempontjából stratégiai jelentőségű energiaforrás biztonságának megőrzésére, hatékonyságának növelésére, - más nagyvállalatokhoz hasonlóan - szintén világszerte elismert szaktekintélyeket kívánnak bevonni. 

Idén november végéig 9 656 társaság adószámát függesztette fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), 46 százalékkal kevesebbét, mint a múlt év hasonló időszakában - közölte a feketelista.hu gazdasági adatbázis az MTI-vel.