köztévé;közmédia;közmédiumok;MTVA;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Jön az állami hírtévé is

Konkurenciát építene a Hír Tv ellen a közmédia: az MTVA-nál ugyanis megkezdték egy önálló, egész napos műsorral sugárzó hírcsatorna kialakításának szervezését. A Népszabadság értesülései szerint a közmédia több vezető beosztású, hírkészítési, gyártási és műszaki területen dolgozó munkatársa dolgozott ki terveket a hírcsatornára; az eddigi elképzelések szerint a reggel 6 órától éjfélig sugárzó, „klasszikus” hírtévében híradók, háttérblokkok, stúdióbeszélgetések, gazdasági műsorok követnék egymást, ismeretterjesztő vagy szórakoztató műsorok pedig biztosan nem kapnának helyet benne. 

A Kossuth Rádióból megszokott módon a 10-15 perces híradókat egész órás kezdéssel adnák, míg az esti félnyolcas főhíradó 60 perces lenne, este tízkor pedig még egy félórás híradót sugároznának. Mindez olyan előrehaladott fázisban van, hogy a lap szerint már több Echo Tv-s, Hír Tv-s újságírót, gyártási és műszaki szakembert megkeresett a közmédia. Azonban, mint a Népszabadság cikke is kitért rá, egy hírcsatorna fenntartása éves szinten 3-4 milliárdba is kerülhet – noha a jövőre 80 milliárdból gazdálkodó MTVA-nak nem kell szűkölködnie – , ám kiemelkedő nézettséget aligha fog produkálni.

Egy hírcsatorna elindításával a közmédia lényegében a műsorkínálat minden jelentős spektrumát lefedi: az általános közszolgálatért az M1 felel, a gyerekek, így a családok szórakoztatásáért az M2, a kulturális, ismeretterjesztő tartalmakat, valamint a határon túli magyarságnak szóló műsorokat a Duna és a Duna World képviseli, és jövő márciusban az M2 esti sávjában indulhat a „nemzeti bulvárt” sugárzó, fiataloknak szóló Petőfi Tv, augusztusban pedig jön a nemzeti sportcsatorna is, az M5.

Ez utóbbi azonban még változhat: az ugyanis nem dőlt el, hogy az M1-et alakítják-e át, vagy egy teljesen új adót hoznának létre, amelyet viszont a szóbeszéd éppen M5-ként emleget. Az M1 átalakítása, a brand beáldozása mindenesetre nem volna kifizetődő, így ez kevéssé valószínű; igaz ugyanakkor, hogy a parlament megszavazta azt a fideszes javaslatot, amely szerint a műsorszolgáltatóknak jövő júliustól két új programhelyet kell biztosítaniuk a köztévé számára, de ezekből az egyik biztosan a sporttévé lesz. Az új csatornákat a törvény szerint viszont az elektronikus műsorkínálatban az első helyekre kell sorolni, amivel az országos kereskedelmi csatornákat kívánja megszorítani a kormánypárt.

„Sokszor hangsúlyoztuk, de úgy tűnik, nem elégszer, hogy amennyiben az MTVA tervez is olyan változtatásokat, amelyek az Ön kérdéseiben szerepelnek, úgy abban az esetben is, mindenkor saját felületeit kívánja használni az egyes változások, újítások bejelentésére” – reagált az MTVA a lap kérdéseire. Hasonló választ adtak, amikor az MTVA-nál esedékes újabb elbocsátásokról érdeklődtünk a napokban: azt írták, „a médiatörvény módosításait követő szerkezetátalakítás előkészítése zajlik”, és további információkért a közmédia online felületeit keressük. Úgy tudni, ezúttal 300 közmédiás dolgozótól válhat meg az MTVA év elején.

Alsó hangon is legalább négymilliárd forintos értékben játszottak ki ingatlanokat az utóbbi években az V. kerületi önkormányzatból: Juhász Péter több tucatnyi ingatlaneladást vizsgálva jutott erre, amelyek miatt feljelentést is tett. A jelek szerint a Belváros jelentősen áron alul, sablonszövegekkel írt szakvélemények alapján, saját értékbecslési módszerekkel adott el ingatlanokat – mindez az V. kerületi képviselő szerint olyan szervezetten, rendszerszerűen zajlott, hogy a maffiavádak is megállhatnak.