Real Madrid;Győri Audi ETO;Storcz Botond;Év csapatai;szerb vízilabda válogatott;Dejan Savic;

A REAL MADRID (BL-győztes,
klubvilágbajnok, Szuperkupa-győztes,
spanyol kupagyőztes) Fotó: Europress/ Getty Images

- Királyi korona a Realnak

Minden év végén szokás, hogy számot vessünk, ki teljesített a legjobban, kik a adott év legjobbjai, sportágtól függetlenül. Lapunk sportrovata is erre vállalkozott, és bizony a sok ragyogó teljesítmény miatt nem volt egyszerű dolgunk. Lehet velünk egyetérteni, vagy éppen vitatkozni, hisz a TOP 10-es rangsorunk szubjektív. Mindenesetre a választásunkat most megosztjuk Önökkel. Íme, 2014 legjobb tíz csapata.

1. Real Madrid (BL-győztes, klubvilágbajnok, Szuperkupa-győztes, spanyol kupagyőztes)

Alighanem ez az a döntés, amit senki sem kérdőjelez meg. A Realt még Beckham korában nevezték galaktikusoknak, de bízvást állíthatjuk, az a csapat sehol sincs ahhoz, mint amit Carlo Ancelotti összerakott. Időnként az lehet az érzésünk, mintha űrfutballt játszana a Real. Akik még látták a Puskás és Di Stéfano-féle királyi gárdát, úgy vélik, csak az hasonlítható a maihoz.

A csúcsok csúcsa Ronaldóék részéről a címvédő Bayern München kiverése volt a Bajnokok Ligájában. Amit a visszavágón műveltek Cristiano Ronaldóék, az a labdarúgás legjobb népszerűsítése volt. Pep Guardiola máig nem heverte ki az akkor elszenvedett 4-0-s vereséget. Pedig bármilyen hihetetlen is, azóta is fejlődött a Real, Kroos még nagyobb stabilitást adott a középpályának, s már sorban 22 győzelemnél tartanak Benzemáék, akik a klubvilágbajnoki címet is megnyerték.

2. Szerb vízilabda-válogatott (Európa-bajnok, Világliga és Világkupa-győztes)

Csúcsra jutott a szerb vízilabda válogatott Európában. Sajnos ennek éppen a címvédő magyar válogatott látta kárát, méghozzá itthon, a Margitszigeten. A július 27-i Eb-döntőben ugyanis 12-7 arányú vereséget szenvedtünk tőlük. Szerbiától kikapni persze nem szégyen, elvégre 2012-ben szintén ők kerültek Európa

trónjára, majd egy évvel később a világbajnokságot is megnyerték. Ettől függetlenül különösen fájónak nevezhetjük az akkori vereséget, nemcsak amiatt, mert hazai környezetben buktuk el a döntőt, hanem mert a csoportmeccsek során egyszer már sikerült két vállra fektetnünk Dejan Savic tanítványait. A fináléban sok ezer torokból zúgott a „Ria-ria-Hungária”, de ez mintha éppen bénítólag hatott volna fiainkra: a szerbek már 6-1-re is elhúztak.

Mindenesetre az azért a magyar bajnokság színvonalát mutatja, hogy ebből a remek szerb együttesből többen is Magyarországon szerepelnek: Zivko Gocic, Milan Aleksic és Stefan Mitrovic a Szolnokot, Milos Cuk, illetve Branislav Mitrovic az Egert erősíti.

3. Magyar kajak-kenu válogatott (a vb-n és az Eb-n is az éremtábla élén végzett)

Félelmetes eredményt ért el idén is a magyar kajak-kenu válogatott. A Storcz Botond vezetőedző által irányított együttes dominanciája tényleg döbbenetes volt az augusztusi moszkvai vb-n: 17 érmet szerzett, ugyanannyit, amennyit egy évvel korábban Duisburgban. Jól illusztrálja ezt a remek teljesítményt, hogy az

éremtáblázaton mögöttünk végző oroszok és németek összesen nem szereztek ennyit. Persze mindig természetesnek vesszük, hogy kajak-kenusaink szorgosan termelik az érmeket, de hogy ez mennyire nem magától értetődő, mutatja: egyre szélesebb a sportág bázisa, s már 75 országgal kellett megküzdeni. Három olimpiai számban szereztünk aranyat: Kozák Danuta egyesben, a Szabó Gabriella Csipes Tamara egység párosban nyert, a női négyes pedig 2009 óta legyőzhetetlen, bármilyen összeállításban is menjen a vb-re.

4. Német labdarúgó-válogatott (világbajnokok lettek)

Bár a világbajnokságot Brazília rendezte, az európai futball dominanciáját hozta a júniusban és augusztusban megrendezett foci vb. Schweinsteigerék teljesen megérdemelten kerültek a világ tetejére. Különösen a házigazda brazilok elleni 7-1-gyel mutatták meg, hogy a nemzeti 11-ek tekintetében nincs párjuk a

világon. A német labdarúgás klubszinten is, a magas szintűre fejlesztett utánpótlás nevelésnek köszönhetően, a spanyollal és az angollal vetekszik, felnőtt egy új, sikerre éhes generáció. Joachim Löw remek csapatot kovácsolt össze. A Nationalelf meg sem érezte Reus hiányát, az örökifjú Klose remekül helyettesítette. A vb döntőjében a hosszabbításban az argentinok elleni találatával Götze repítette a fellegekbe honfitársait.

5. Győri Audi ETO női kézilabda-csapata (bajnok, kupagyőztes, BL-győztes címvédéssel)

Nagyszerű védekezés, csodás támadójáték, fantasztikus csapatteljesítmény – írta a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapatának honlapja azután, hogy Görbiczék a Papp László Sportarénában megvédték címűket a Bajnokok Ligájában a Buducnost Podgorica elleni 27-21-es győzelmükkel.

Ezeket a jelzőket lényegében teljes szezonjukra elmondhatjuk. Nemcsak itthon, külföldön sincs pártja a zöldeknek. Ezt bizonyítja, hogy a BL-sorozatot veretlenül játszotta végég a „győri tiki-taka” megaalkotójának tartott Ambros Martin együttese, amely eddig a 2014-2015-ös viadalban is csak nyerni tudott.

6. Kanada jégkorong-csapata (megnyerték az olimpiát)

Kanada megvédte olimpiai bajnoki címét jégkorongban, ami azért különösen nagy szó, mert ezt a nagy favorit oroszok otthonában, Szocsiban vitték véghez. Az oroszok valóságos nemzeti tragédiaként élték meg, hogy kedvenceik teljesen leégtek, ráadásul a régi nagy rivális Kanada, Mike Babcock együttese győzelmét

kellett végigélniük. A döntő nagyon sima meccset hozott, a juharlevelesek Toews, Corsby és Kunitz góljával 3-0-ra nyertek Svédország ellen. Kanada összességében kilencedik alkalommal nyerte meg az ötkarikás játékokat, a legutóbbi négy olimpiából pedig harmadszor értek fel a csúcsra. Az oroszok a minszki világbajnokságon vigasztalódhattak aranyéremmel.

7. A norvég női kézilabda-válogatott (újabb világversenyt nyertek - Eb)

A sportágat 2000 óta a skandinávok brutális dominanciája jellemzi. Most is igazolták félelmetes hírüket. A norvég kézilabda válogatott ugyanis hatodik Európa-bajnoki címét szerezte meg a decemberi magyar-horvát közös rendezésű Eb-n. A viadal során Löke-ék csak egy vereséget szenvedtek: a mi lányaink tudták

két vállra fektetni őket igaz akkor, amikor a norvégok számára már semmi tétje sem volt a találkozónak. Bár a spanyolok elleni, a Papp László Sportarénában játszott döntőben félidőben még a spanyolok vezettek, Thórir Hergeirsson együttese fokozatosan darálta be Nerea Penáéket, s aratott 28-25 arányú diadalt.

8. A svájci férfi tenisz-válogatott (megnyerték a Davis Kupát)

Egy héttel azután, hogy hátsérülés miatt vissza kellett lépnie az évzáró teniszvébé döntőjéről Londonban, Roger Federer (képünkön) megnyerte a svájciaknak a Davis Kupa-döntőt franciák ellen. A diadal persze legalább annyira köszönhető a világranglista 4. helyén álló Stan Wawrinkának is. Svájc az országonként rendezett

csapatverseny 114 éves történetében először tudott győzni.

9. Olasz vívó-válogatott (4 arany a vb-n, három az Eb-n)

Négy arannyal, három ezüsttel és három bronzéremmel térhetett haza az elzászi Strasbourgból az olasz vívó-válogatott a július elején megrendezett Európa-bajnokságról. Hogy az olasz ma is mennyire vívónemzet, az is mutatja: az éremtáblázat második helyén végzett oroszok csak két aranyat szereztek, Magyarország pedig egyet. A taljánok férfi kardcsapat-versenyben, női tőrben, női

párbajtőrben, valamint női tőr csapatban utasították maguk mögé az európai mezőnyt. Elisa Di Francesca (képünkön) két aranyat is szerzett.

10. Mercedes F1-es csapata (fölényes vb-siker)

 

A Mercedes dominált a Forma 1-es bajnokságon. Nem csak a konstruktőri címet hódította el, de Lewis Hamilton révén az istálló csapatából került ki a világbajnok is. Második helyen pedig csapattársa, Nico Rosberg végzett. A Mercedes nagy fölényét mutatja az is, hogy összesen 701

pontot szerzett a 2014-es viadalok során, a második helyezett Red Bull-Renault mindössze 405 ponthoz jutott.

Három ukrán katona és tizennégy kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár meghalt, amikor közelharc bontakozott ki a szemben álló felek között a donyecki nemzetközi repülőtéren - közölte Petro Porosenko ukrán elnök hétfői sajtótájékoztatóján.