múltidéző;hoki vb;

- Gyenge hokis szereplés

Ismét eljött az idő, hogy egy sportszempontból izgalmas év végén visszagondoljunk arra, kikért is szurkoltunk 2014-ben. Volt ebben az esztendőben minden: sivatagi csata, labdarúgó-világbajnokság, kézilabda Európa-bajnokság, téli olimpia – hogy csak párat említsünk a rengeteg eseményből. Tizenkét részes sorozatunkat áprilissal folytatjuk.

Áprilisban még a téli sportoké volt a főszerep. Magyar szempontból különösen fontosnak ígérkezett az IIHF divízió I-es jégkorong-világbajnokság. Az előjelek nem voltak túl jók, mivel egy héttel a vb előtt előkészületi meccsen, Budapesten simán, 4-0-ra kapott ki Szlovéniától Rick Chernomaz együttese. Igaz, Ausztriától csak szétlövéssel szenvedtünk vereséget. Mindkét csapat az ellenfeleink között volt a vb-n.

A magyar csapat igen nehéz csoportba került, hiszen a legjobbak közül kiesett osztrákok és szlovének mellett a japánok, a dél-koreaiak és az ukránok ellen kellett megküzdenünk. Kifejezetten jól kezdtük a világbajnokságot, mert a házigazda dél-koreaiakkal szemben 7-4-re nyertünk. Ám április 21-án jött a hidegzuhany, az ukránok simán, 3-0-ra megverték együttesünket. Ezután a szlovénoktól kaptunk ki 2-0-ra, majd egy szétlövéses, 5-4-arányú vereség következett Ausztria ellen. Miután Japánnal szemben szétlövéssel mi nyertünk 5-4-re, hat pontot szereztünk, ezzel az utolsó előtti, 5. helyen végeztünk. A magyar csapat legjobbja Bartalis István volt, aki a ponttáblázaton 8. lett 6 ponttal. Az első három legeredményesebb játékos mind osztrák lett. A csoportból a két favorit, Szlovénia és Ausztria került fel a legjobbak közé. A másik, litvániai csoport első két helyén Lengyelország, illetve a harmadik vonalból felkerült Horvátország végzett.

Több sikerélményünk volt a Divízió I-es U18-as világbajnokság B vonalának küzdelmei során. Utánpótláscsapatunk a székesfehérvári csoporttalálkozókon fantasztikus mérleggel, öt győzelemmel végzett az élen, ezzel felkerült a legjobbak közé. A Divízió 1-es vb-t áprilisban rendezik meg, első ellenfelünk Dánia lesz.

A hónap folyamán két Forma 1-es viadalt rendeztek. Lewis Hamilton már ekkor bejelentkezett a világbajnoki címért, hiszen mind az április 6-i bahreini, mind a 20-i kínai futamot megnyerte. Kivált a bahreini nagydíj ígérkezett érdekesnek, s nem feltétlenül a Hamilton-Rosberg párviadal miatt. Az első versenyt ugyan már 2004-ben megrendezték a síita többségű, de szunnita vezetésű országban, 2011-ben azonban elmaradt az év első futamának tervezett verseny, úgy tűnt ugyanis, hogy az arab tavasz Bahreinre is átterjed. Később sikerült stabilizálni a helyzetet az országban: keményen leverték a síiták lázadását. Szintén 2004-ben került be a versenynaptárba a Shanghai International Circuiton pálya.

A hónap folyamán két nagyszabású maratoni versenyt rendeztek. A londoni maratonon a férfiak közül a kenyai Wilson Kipsang Kiprotich végzett az élen. Az 1982-es születésű futó vérbeli maraton-specialista, hiszen kétszer, 2010-ben és 2011-ben nyerte meg a kenyai, 2012-ben a londoni, 2013-ban pedig a berlini viadalt. Igen izgalmasnak ígérkezett az április 21-i bostoni maraton. Sokakban ugyanis élénken élt az előző évi, 2013. április 15-én megrendezett futás, melynek során a Carnajev csecsen származású testvérpár két robbantásos merényletet hajtott végre. Az akcióban három személy életét vesztette, 140-en megsérültek. Az előző évi tragédia a 2014-es versenyre is rányomta bélyegét. A maratonin végül az amerikai Meb Keflezighi futhatott be elsőként, a nők közül a kenyai Rita Jeptoo bizonyult a leggyorsabbnak.

Az országúti kerékpárosok számára az év első igazán fontos versenye a Párizsból induló, s az észak-franciaországi Roubaix-ban záruló szakasz. A 112. versenyt a holland Niki Terpstra nyerte meg az Omega-Pharma-Quick Step csapatából. A baszk körversenyen a korábban doppingvádakkal illetett spanyol, Alberto Contador diadalmaskodott. A MotoGP címvédője, Marc Márquez rögtön az első argentínai versenyen letette a névjegyét: Pedrosát és Lorenzót előzte meg.

A 2015-ös Formula 1-es világbajnoki mezőnyben ismét feltűnik a nemzetközi autósportban igencsak jól csengő név: Sainz. A kétszeres ralivilágbajnok, egyszeres Dakar-győztes spanyol klasszis Carlos Sainz fia, Carlos Sainz Jr. a Toro Rosso pilótájaként debütál a csúcskategóriában. Az ifjú hispán persze nem kezdő a szakmában, és sokan vallják vele kapcsolatban, képes lehet majd túlszárnyalni a papa eredményeit. Ebből kiindulva összegyűjtöttük, az F1-ben egyaránt megforduló apák és fiúk közül ki a sikeresebb.