Obama;Fehér Ház;bush;George W. Bush;Chelsea Clinton;elnökgyerekek;

Az amerikai elnöki gyermekek életének része a protokoll, sokszor el kell kísérniük szüleiket hivatalos utakra is FOTÓ: EUROPRESS

- Kicsik és nagyok a Fehér Házban

Sokszor magányosnak érzik magukat, idegeikre megy, hogy folyamatosan reflektorfényben élnek, titkosügynökök követik minden mozdulatukat, ki sem léphetnek az utcára, csak szigorú kísérettel, s hatalmas logisztikai hadműveletre van szükség, ha át akarják hívni néhány barátjukat szombat esti bulizásra. Szüleik igyekeznek mindent megtenni, hogy „normális életet” biztosítsanak számukra, de ez alig-alig sikerül. A fehér házi gyerekek külön kasztot alkotnak. Mintegy negyvenen lehettek, akik kisebb-nagyobb gyerekként több évet töltöttek az amerikai elnöki rezidencián.

Alighanem politikai ambíciókat dédelget Bill és Hillary Clinton egyetlen lánya, Chelsea, aki már maga is boldog anyuka. A Clinton-unoka, Charlotte Clinton Mezvinsky idén szeptemberben született. Chelsea a kisbaba mellett is szakít időt a nyilvános szereplésekre, karácsony előtt például édesburgonya adományt csomagolt éjszaka a Clinton Alapítvány 50 fős stábjával a rászorulóknak. Chelsea 13 éves volt, amikor beköltözött szüleivel a fehér házi „üvegkalitkába”, s nem volt vele különösebben kíméletes a sajtó. Az elnöki pár igencsak megbántódott, amikor a média Al Gore alelnök lányait szebbnek találta Chelsea-nél. Rush Limbaugh, a szélsőséges konzervatív rádiós műsorvezető pedig egyenesen egy kutyához hasonlította Chelsea-t. A titkosszolgálat akkor sem hagyhatta magára, amikor 1997-ben megkezdte tanulmányait Kaliforniában, a Stanford Egyetemen. Clintonék lányának nem lehetett könnyű dolga, amikor a Monica Lewinsky-botrányon csámcsogott az egész amerikai média. 1999-ben a People magazin címplapsztorit szentelt a botránynak, s Chelsea érzéseivel is bőségesen foglalkoztak. Az elnöki pár sajnálkozását fejezte ki, a titkosszolgálat pedig megpróbálta leállítani a cikk megjelenését, mondván, biztonsági kockázatot jelent Chelsea számára a túl nagy publicitás. A magazin vezetése azonban úgy ítélte, a 19 éves lány már nem lehet tabu a sajtó számára. Chelsea-t 2012-ben, Hillary elnökválasztási kampánya során egy választási gyűlésen még mindig a régi skandalumról kérdezték. Talpraesetten reagált, mondván, magánéleti kérdésekkel nem hajlandó foglalkozni. Kislánya születéséig Chelsea is dolgozott az NBC-nél.

Bár játékházat építettek számára a Fehér Ház parkjában, az egyik fa tetején, Jimmy Carter lánya, Amy nem élvezte igazán a négy évet az elnöki rezidencián. Kilenc éves volt, amikor Georgiából Washingtonba költöztek. Amy-nek volt egy sziámi macskája, gyakran görkorcsolyázott a Fehér Ház folyosóin. A sajtó érdeklődése azonban zavarta, nem akarta, hogy fényképezzék és interjúkat készítsenek vele. Őt azért bírálták egyszer, mivel könyvet olvasott az asztalnál egy állami díszvacsorán. Szülei egy washingtoni állami iskolába járatták, Chelsea Clintont ugyanakkor a Sidwell Friends előkelő kvéker magániskolába íratták be, amiből akkoriban nagy sajtóvita is kerekedett. Bár az iskolák minősége között is nagy a szakadék, az iskolaválasztást biztonsági megfontolásokkal indokolták. Obamáék e téren is Clintonék példáját követték, lányaik szintén a Sidwellbe járnak.

Egyetlen elnök gyermekeit sem zárták annyira szívükbe az amerikaiak, mint a tragikus sorsú elnök, John F. Kennedy utódaiét. John és Jacqueline Kennedy személyében az egyik legfiatalabb és legmutatósabb elnöki pár érkezett a Fehér Házba. Kislányuk, Caroline – a jelenlegi tokiói amerikai nagykövet – még nem töltötte be a négyet, John Junior pedig még csecsemő volt, amikor 1961 februárjában beköltöztek. Utoljára 50 évvel korábban, Theodore Roosevelt idejében éltek ilyen fiatal gyerekek az elnöki rezidencián. Az Ovális Irodában készült az ikonikus fotó az elnöki íróasztal titkos ajtaja mögött rejtőző kis Johnról. Szeretett ott bújkálni, ha azonban fontos tárgyalás kezdődött, a titkosszolgálat valamelyik emberének kellett kicibálnia az asztal alól. Caroline-t pónilovon fényképezték. Az ifjabb John egyszer beesett egy sárral teli szökőkútba, a mamája mentette ki onnan – emlékezett vissza Preston Bruce titkosügynök, aki könyvet írt a Kennedyek mellett töltött időszakról. Azután elkészült a fénykép, amelynek láttán sírva fakadtak az emberek: a kis John apja temetésén tisztelgett az elhaladó koporsó előtt. JFK fia ideális elnökjelölt lehetett volna, de másként alakult az élete. Magánrepülőgépe szerencsétlenül járt Cape Cod partjai mellett. Így már csak Caroline az, aki valamelyest emlékszik a fehér házi évekre.

Tündérmese vagy börtönlét?

„Aki a Fehér Házban nőtt fel, az egész életében fehér házi gyerek marad” – mondta egyszer Julie Nixon Eisenhower, Richard Nixon lánya, aki egy korábbi elnök, Dwight Eisenhower egyetlen unokájához ment férjhez. A fiatalok 1968 telén, Nixon elnökké választása után, de még beiktatása előtt házasodtak. Nixon idősebbik lánya, Tricia az elnöki rezidencia kertjében tartotta az esküvőjét 1971-ben. A második világháború után ő volt a második mennyasszony a Fehér Házban, 1967-ben Johnson elnök idősebbik lánya, Lynda Bird Johnson mondta ki a boldogító igent a Keleti Teremben.

Susan Ford, Gerald Ford elnök lánya középiskolás volt, amikor Nixonékat váltották a Fehér Házban. Susan egyszer úgy nyilatkozott, az ottani élet „olyan, mint a tündérmese”, királyokkal és királynőkkel, hírességekkel találkozhat az ember, de azért leginkább „egy zárda és egy nevelőintézet keverékeként” jellemezhető az elnöki rezidencia. Egyszer szökni is próbált. Margaret Truman, aki apja hivatali idejében már felnőttként élt ott, gyakran „nagy fehér börtönként” emlegette a Fehér Házat. De az 1942-ben, Franklin D. Roosevelt idején épült mozitermet ő is nagyon élvezte, feljegyezték, hogy 16-szor vetíttette le kedvenc filmjét, a Vörös Pimpernelt. Truman elnök nagyon mérges lett, amikor egy operagálát követően énekesnőnek tanuló lányát bírálta a sajtó, levélben fenyegette meg az egyik kritikust, hogy beveri az orrát.

Grover Cleveland elnök leánya, Esther volt az első – és az egyetlen - elnöki csecsemő, aki a Fehér Házban született 1893-ban, apja második hivatali idejének kezdetén. Két nővérével együtt nagyon népszerűek voltak Washingtonban. Theodore Roosevelt idejében élt a legtöbb, hat gyerek a rezidencián, a legidősebb 16, a legfiatalabb három éves volt, amikor Washingtonba költöztek. „Nem hinném, hogy volt elnöki család, amely jobban élvezte volna a fehér házi éveket” – mondta egyszer Theodore Roosevelt.

Háborús időket élt át az elnöki rezidencián Abraham Lincoln elnök két kisebbik fia. Lincoln szerette a gyerekeket, sok mindent megengedett nekik. A legfiatalabb, Tad ólomkatonákkal játszott, még játékágyúja is volt. Amikor kapott egy kecskét, egy konyhai szék elébe fogta, s úgy húzatta magát végig a Fehér Ház Keleti Termében. Willie 11 évesen valószínűleg a Potomac folyó fertőzött vízétől kapott tífuszban halt meg. Tad is megbetegedett, de akkor még felgyógyult. 18 éves korában tüdőgyulladás vitte el.

Szegény orosz milliárdosok! Miközben az emberek milliói azzal vannak elfoglalva, hogyan jöjjenek ki a havi fizetésükből, ha egyáltalán kézhez kapják, a gazdagoknak az okoz fejfájást, hány milliárddal gazdálkodhatnak kevesebből, mint a válság kirobbanása előtt. Nemcsak a szegények, ők is veszteseknek érzik magukat.