Először hétfő este jelentette a CNN, hogy súlyos zavarok tapasztalhatóak az észak-koreai internetszolgáltatásban. Szöuli kormányzati körök egyelőre vizsgálják, hogy kibertámadás, vagy technikai hiba történt-e. Szakértők szerint azonban DDOS-os támadásról lehetett szó, ami azt jelenti, hogy több gép veszi fel a kapcsolatot egy szerverrel, ami terheltté, ezáltal elérhetetlenné válik.
Ezt az elméletet erősíti Arbor Networks, a vállalat arról számolt be, hogy az utóbbi napokban több támadás is történt észak-koreai szerverek ellen. Ennek során weboldalakat és DNS-szervereket (ezek fordítják át a számsorokat rendes internetes címmé) vettek célba.
A Dyn Research egyik vezető munkatársa, Doug Madory a CNN-nek elmondta, előfordulnak ugyan kiesések az észak-koreai internetben, de nem ennyire hosszú időre. Matthew Price, a CloudFire internetes biztonságért felelős vállalat vezetője úgy vélte, a hétfői kiesés olyan mértékű volt, mintha „Észak-Koreát teljesen leradírozták volna az internet térképéről.”
Már az első hírek közlése után sok médium az esetet összefüggésbe hozta azzal, hogy az Egyesült Államok számára bizonyítást nyert: észak-koreai hackerek indítottak támadást a Sony amerikai szerverei ellen, s halásztak le róla egy sor adatot. E feltételezések szerint Washington erőt demonstrált az internetes támadással. Egy amerikai kormányzati illetékes azonban az NBC-nek hevesen cáfolta, hogy az Egyesült Államoknak bármi köze lenne a kieséshez.
A mindennapi ember Észak-Koreában nem sokat tapasztalt az internet kieséséből. Csak az elit legmegbízhatóbb tagjai tudnak hozzáférni a világhálóhoz. A mobiltelefon elterjedtebb, a 12-ből egy személy rendelkezik vele. A mobilhálózatot az Orascom Telecom egyiptomi cég leányvállalata, a Koryolink építette ki.
A mobilozásnak azonban megvannak a sajátos szokásai – írta a BBC. A telefonáló például nem mutatkozik be, így a hívott fél udvarias kérdésekkel próbálja kitalálni, kihez is van szerencséje.