Drezdában hétfőnként október óta tüntetnek az iszlám bevándorlók ellen. A Pegida, azaz a „Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálása” ellen, kezdetben néhány száz embert volt képes mozgósítani, de félő, hogy az akció tömegmozgalommá terebélyesedik. Előző hétfőn 15 ezren, 22-én pedig minden korábbinál többen, 17500-an vettek részt a rendezvényen.
A Pegida megmozdulásaival egy időben ellendemonstrációt is szerveztek. „Drezdát – nácik nélkül” – hangoztatta ezen akció mintegy 4500 résztvevője. Kiemelték, nem lehet helye a rasszizmusnak és az idegengyűlöletnek Németországban. A Pegida tüntetői viszont azt állítják, semmi közük sincs a nácizmushoz, ők csak hazafiak, akik aggódnak a keresztény gyökerű európai kultúra és tradíciók „felvizezése” miatt. Gyakran bírálják a politikai pártokat, amelyek – szerintünk – megcsalták az embereket. De számos bírálat jut a „hazug médiának” is.
Hétfőn Drezda egyik fő nevezetessége, a Semper Operaház előtt gyűltek össze a tüntetők. Az operaház irányítói jelezni kívánták: semmi közük az akcióhoz, ezért lekapcsolták az épület világítását, s transzparenseken figyelmeztették a megjelenteket: „Nyissátok ki szemeiteket”, „Nyissátok meg szíveteket”, „Az emberi méltóság szent és sérthetetlen”.
A tüntetők karácsonyi dalokat énekeltek, felhangzott a „Csendes éj” is, Jochen Bohl szász protestáns püspök ezt a keresztény jelképekkel, a keresztény hagyományokkal való visszaélésnek nevezte. Gerhard Schröder volt szociáldemokrata kancellár szerint az embereknek fel kell lépniük a bevándorlás-ellenes mozgalom ellen. „Egyértelmű elutasításra van szükség” – hangoztatta a politikus.
A Pegida hétfői megmozdulásán sokan voltak ugyan, a mozgalom alapítója, Lutz Bachmann mégsem volt maradéktalanul elégedett – írta Frankfurter Allgemeine Zeitung. Eleve több, legalább 20 ezer támogatóra számított. Másrészt a tüntetés alatt olyan felszólalás is elhangzott, amely még Bachmannak is túl erős volt, ezért kénytelen volt elhatárolódni tőle.
Nem állíthatnánk, hogy a felszólalók számára a tények mindenek felett állnának. Bachmann, hogy bemutassa, mennyire hazug a német sajtó, elmondta, a lapokban az Iszlám Állam (IS) kegyetlenségei – példaként említette a pakisztáni gyermekek elleni mészárlást, valamint a Sydney-i túszejtő akciót - „csak a lábjegyzet ” terjedelmet kaptak. Más kérdés, hogy a pakisztáni terrorakciót az ottani tálibok hajtották végre, s nem az IS. Bachmann elutasította a párbeszédet a politikai élet képviselőivel, pedig előzőleg ezt követelték az egyházak képviselői is. Arról nem tett említést, hogy januárra tárgyalásokban egyezett meg az euroszkeptikus Alternatíva (AfD) szászországi képviselőcsoportjával.
Ha a most hétfői megmozdulást nem is, a múlt hetit erőteljes orosz-orientáltság jellemezte. Akkor, amellett, hogy a jelenlévők nemzetárulóknak bélyegezték hazájuk politikusait, Vlagyimir Putyin orosz elnöktől kértek „segítséget”.
A német politika egyértelműen elutasítja a Pegidát, s az általa megfogalmazott célokat. Joachim Gauck német elnök élesen bírálta a szélsőséges csoportot, amelyet „kaotikus és zavaró irányzatnak” nevezett. Ralph Jäger Észak-Rajna-Vesztfália szociáldemokrata belügyminisztere a nácikhoz hasonlította a megmozdulás szervezőit, Heiko Maas igazságügyi miniszter pedig Németország szégyenének nevezte őket. Némiképp aggasztó, hogy hétfőn Drezdán kívül Bonnban, Kasselben és Würzburgan is tüntettek a bevándorlás ellen, igaz, ezeken a megmozdulásokon csak néhány százan vettek részt.