;

Szilveszter;Fliegauf Bence;Mécs Mónika;közösségi film;BÚÉK;

- BÚÉK: száz órából 70 közösségi perc

Elkészült a BÚÉK, Magyarország első közösségi filmje, amely napot, a 2013-ból 2014-be vezető szilvesztert mutatja be számtalan szemszögből. A profi stábok mellett több száz civil küldte be saját videóját, így közel 100 órányi nyersanyagából készült el a 70 perces mozifilm. A premiert december 30-án országszerte számos helyszínen rendezik meg.

A tavaly meghirdetett tervhez a fiatal filmesekből álló stábok mellett bárki csatlakozhatott. Az egyetlen kritérium az volt, hogy a videók december 31. és január 1. között, tehát szilveszter napján készüljenek. Az érdeklődés óriási volt, mert miközben 15 saját profi stáb forgatott, a BUÉK-ra végül több mint 800 videofelvétel érkezett az ország legkülönbözőbb vidékeit képviselő 60 településről.

Az ország első közösségi filmjének megszületésében profi producerek is bábáskodtak. A munkában részt vett Fliegauf Bence, Halász Júlia, Horváth Szabó Ágnes, Kálmán Mátyás, Mesterházy Ernő, Mécs Mónika.

Az alkotók a film bemutatását a forgatáshoz hasonlóan országos, közösségi eseményként rendezik meg. December 30-án, rendhagyó módon az ország több pontján vetítik majd a BÚÉK-ot a délutáni, esti órákban. A budapesti premiert az Akvárium Klubban tartják 19 órától, ahol a vetítés után a film zenéjét szerző DJ Bootsie speciális audovizuális szettel lép majd fel.

Az országos bemutató-akcióban részt vesz: Biatorbágy, Budapest, Eger, Nyíregyháza, Karcag, Kecskemét, Pécs, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Tapolca és Vámospércs.

A közösségi film mellett egy Magyarországon egyedülálló, interaktív platform is készült a beérkezett nyersanyagokból, amely a filmből kimaradt videók jelentős részét tartalmazza. Ezekből olyan BÚÉK-film áll össze, amit a néző a saját kedve szerint irányíthat. Az interaktív alkotást a BÚÉK csapata és a VS közösen készíti: megjelenése december 31-ére várható. (A film a Fraktál Film gyártásában készül, főszponzora a VS.hu.)

Noha az idegen nyelvű filmek szűkített, kilences Oscar-listájára nem került fel a számunkra fontos magyar film, Mundruczó Kornél Fehér Istene, a kiválasztásról szóló hír mégis hozott okot a büszkeségre: a grúz Kukorica sziget ott toporog a várakozók között az Oscar ajtaja előtt, és ennek a filmnek Ragályi Elemér volt az operatőre.