Egy a kormányzati apparátusban dolgozó, vezető beosztású technokrata szakember katasztrofálisnak nevezte, miként látja belülről az Orbán-kabinet választások utáni heteit.Teljesen felesleges, az embereket bosszantó, valójában jelentéktelen adókkal és intézkedésekkel szalámiznak le magukról társadalmi csoportokat, miközben az intézkedések mögött nem valamiféle zseniális „mesterterv” húzódik meg, hanem rögtönzések, átgondolatlan ötletelések sorozata - mondta a lap informátora. Miközben ugyanis a minisztériumokban számolni tudó szakemberek garmadája áll rendelkezésre, a politikusok legkevésbé a kormányzati szakemberekre számítanak. Érdemben nem hallgatják meg őket, még a legintelligensebbnek tartott politikusok is csak a saját fejük után mennek, a döntéseik mögé pedig nem készíttetnek érdemi háttérszámításokat. Pontosabban az történik, hogy a politikusok kitalálnak valamit, beleszeretnek önnön gondolatukba, majd ehhez „gyártatnak” le olyan elemzéseket a stábbal, amelyek a döntésüknek hivatottak érvrendszert biztosítani.
A költségvetést úgy építették fel, hogy 2018-ra azt lehessen bemutatni, hogy a kormány – elődjeivel szemben – megint milyen látványos építkezéseket hajtott végre, Három kiemelt, 100 és 200 milliárd forint közé tehető projekt indul el, amelyre már 2015-ben is forrásokat különítenek el. A három „szent tehén”: a Budai Vár rekonstrukciója és a kormányzati negyed monumentális kialakítása a Várnegyedben; a fővárosi sportlétesítmények modernizálása, aminek része az új Puskás Stadion; illetve a Városligetbe tervezett gigantikus múzeumi negyed felépítése. Az ezekre – és a látványsportokra, így a focira – szánt pénz tabu, ezért a költségvetés tervezésekor a deficitcél tartásához szükséges hiányzó milliárdokra új adófajtákat kellett kitalálni. Ilyen lett volna az internetadó, ilyen az M0-ás útdíj. Tűl sok a rögtönzés, mint amilyen Orbán Viktor kommunikációs offenzívája.
Kövér: közelebb a törésvonalhoz
Nem tartja szerencsésnek, hogy az a nyilvánosság előtt zajlik, de azt a miniszterelnök dönti el, hogy beleavatkozik-e, nyilatkozta Balog Sándor, az Emberi Erőforrások Minisztere a Fideszben zajló „nemzedéki vitáról” a Hír Tv-nek. Balog Lázár Jánosnak a Figyelőben megjelent, lapunkban is ismertetett interjújára utalt, amelyben a kancelláriaminiszter Pokorni Zoltánnak (és Kövér Lászlónak) üzent, és bírálta azokat a párttársait, akik egyes politikusok vagyonosodása miatt kibeszélnek a Fideszből. Határozottabb hangon nyilatkozott ugyancsak a Hír Tv egy ma este adásba kerülő műsorának Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Utalva Pokorni szavaira azt mondta: „Egy figyelmeztetésnek, amit ugyanígy szó szerint ebben a formában megismételhetnék, címezhetném a fiatal harcosoknak is, ha felvenném a kesztyűt, ha úgy látnám, ez egy értelmes vita.” Hozzátette: ők nem támadtak hátba senkit. „Van egy politikai realitás: a Fideszszel szimpatizáló értelmiségiek és nem értelmiségiek, aktivisták, szimpatizánsok úgy gondolják, valami kezd megbicsaklani a Fidesz tartásában, önazonosságában. Ezt fel kell ismerni, kezelnünk kell, és egymásban partnert, nem pedig ellenséget kell látnunk” – mondta.
Kövér szerint eddig nem volt, de Lázár János kijelentése után már lehet törésvonal a Fideszen belül. „Eddig, ha valaki megkérdezte volna vagy meg is kérdezte négyszemközt tőlem, a legteljesebb, őszinte meggyőződéssel tagadtam, hogy ilyen törésvonal vagy pláne rivalizálás létezik. Most már közelebb jutottunk ahhoz, hogy létezzen. Ami egyszer kimondatott, az a valóság dimenziójába lépett” – tette hozzá a házelnök.