MNB;hatalom;MKB;

Balog Ádám FOTÓ: NÉPSZAVA

- A jegybank átvette a hatalmat az MKB-nál

Az MNB által kijelölt professzionális szakértői csapatot átvette az MKB Bank Zrt. vezetését, átvette az igazgatósági jogokat - jelentette be pénteken Balog Ádám MNB-alelnök. 

A menedzsment jogkörei egyelőre változatlanok maradtak. A szanálási biztosok személyét titkosan kezelik. Az alelnök azt állította, hogy a szanálási törvény biztosított mozgástéren belül marad majd az MNB. Ez jelentheti egyrészt az eszközállomány 18-22 százalékára rúgó rossz portfolió piaci értékesítését, valamint egy külön MKB-rosszbankba való szervezését és annak későbbi értékesítését.

Annak ellenére, hogy az MKB jelenleg nem fizetésképtelen, az MNB úgy ítélte meg, hogy hosszabb távon a működés biztosításához szükséges a beavatkozása. Az MNB célja, hogy gyorsan hatékony, versenyképes és jól működő bankká váljon az állami tulajdonba került pénzintézet. Az alelnök szerint a bank 80 százalékban jól működik, rendben van, csak a többivel kell valamit kezdeni, leválasztani. Az MNB az uniós kötelezettségeinek megfelelően kellő időben tájékoztatta a tervezett lépésekről az érintett európai hatóságokat, köztük az EKB-t.

A tervek szerint néhány hét múlva elkészül az új stratégia a rossz portfólióelemek kezelésére. A következő hónapokban a jegybank külön részlege intézményi szerkezetátalakítást és költségcsökkentést hajt végre az MKB csoportnál, ésszerűsíti a banki folyamatokat, valamint azonosítja és leválasztja a nem jövedelmező portfólióelemekét. Az MNB várhatóan egy évig veszi át a bank irányítását, ezt követően jöhet a privatizáció - mondta Balogh Ádám.

Mint ismeretes Matolcsy György MNB-elnök és Orbán Viktor kormányfő előző nap jelentette be, hogy az MNB a Pénzügyi Stabilitási Tanács döntései alapján - az európai uniós irányelvekben biztosított jogi keretek között és a hazai jogszabályokban meghatározott felelőssége alapján - átveszi az MKB Bank irányítását és a leányvállalatokra is kiterjedően újjászervezi a hitelintézetet.

Növekedtek azt átlagkeresetek, de a vásárlóérték mégis kevesebb, mint amennyi 2010-ben, illetve azelőtt volt. A kormányzat ugyan önti a pénzt a közfoglalkoztatásba, de onnan szinte lehetetlen vissza kerülni a versenyszférába és leginkább a munkanélküliségi adatok kozmetikázását szolgálja.