Megállapodást kötött a Miniszterelnökség az illetékes svájci kormányzati szervvel arról, hogy az Ökotárs Alapítványt - melynek adószáma a folyamatban lévő eljárások és nyomozások miatt fel van függesztve - megkerülve kifizetik a Svájci Civil Alap programjain már nyertes civil szervezeteket - mondta lapunknak Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára arról tájékoztatta a Népszavát, hogy a Széchenyi Programirodán keresztül fizetik ki az érintett szervezeteket, hogy "az Ökotárs körüli problémák miatt a tisztességesen dolgozó civileket ne érhesse kár".
Csepreghy azt is elmondta, a Széchenyi Programiroda száz százalékosan állami felügyelet alatt álló szerv, a svájci fél pedig belement abba, hogy az ottani alapot a vizsgálatok lezárultáig ott kezeljék a kifizetéseket. Kérdésünkre, hogy a kormány célja ezek szerint hosszútávon is az-e, hogy állami szervezeteken keresztül osszák a norvég és svájci civil pénzeket, azt mondta: a kormány azt szeretné, hogy vagy valóban az államhoz köthető, vagy pedig egy feddhetetlen civil szervezet rendelkezzen a pályázati források felett.
Nem kerestek meg bennünket a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) - reagált lapunknak Móra Veronika a Magyar Nemzet hírére, miszerint költségvetési csalás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást november végén az adóhatóság. A lap szerint a NAV azért indított eljárást, mert a norvég alapok átvilágítását követően a Kehi nemcsak feljelentést tett hűtlen kezelés gyanúja miatt, hanem a NAV nyomozóihoz is fordult, az adóhatóságnál pedig feljelentésként értékelték a Kehi megkeresését és nyomozni kezdtek.
Móra Veronika szerint azonban mindez csak egy technikai módosítás, s egyáltalán nem jelenti azt, hogy a svájci civil pénzek kezelésében megkerülhetnék az Ökotársat.
Az alapítvány vezetője lapunknak azt mondta: a szervezet része marad az alap nyertes pályázatai esetében is a projektek felügyeletének, a kormányok kizárólag abban állapodtak meg, hogy a kifizetés Széchenyi Programirodán keresztül történjen meg mihamarabb.
Móra egyébként nem kívánta bővebben kommentálni a helyettes államtitkár nyilatkozatát, ő ugyanis - mint fogalmazott - tiszteletben kívánja tartani a svájci fél kérését. Úgy tudjuk, ez utóbbi a kormányközi megállapodás nyilvánosságra hozatalának elkerüléséről szólt.
Ennek ellenére Csepreghy Nándor nemcsak erről, hanem az Ökotársat érintő ügyekről, így például a napokban megfogalmazott kettős könyvelés vádjáról is szívesen beszélt.
A helyettes államtitkár lapunknak azt mondta: lehet, hogy Móra Veronika puszta adminisztrációs hibáról beszélt, ám valójában az általa vezetett alapítvány szisztematikusan és rendszerszerűen a gazdasági és gazdálkodási törvényekkel szemben, vagy azokat sértve járt el.
Csepreghy kifogásolta, hogy miközben az Ökotárs és más szervezetek folyamatosan transzparenciát és jogkövetés kér számon - természetes módon - a kormányon, szerinte magukkal szemben ezeket az elvárásokat nem érvényesítik. "Nem lehet kettős mércével mérni az államot és a civileket. Ha az Ökotárs mindenben megfelelne a pénzügyi és egyéb szabályoknak, nyilván semmiféle kifogásunk nem is lehetne vele szemben" - fogalmazott, hozzátéve: peres eljárás során vitázik az Ökotárssal arról, hogy annak idején jogosan nevezte-e "szélhámos gittegyletnek" a szervezetet. "Ebből a gittegyletet most itt, a Népszava hasábjain mindenképpen vissza is vonnám, szerintem ugyanis lassan már sértő lenne a Molnár Ferenc regény szereplői számára, ha bármilyen szempontból közös platformon említeném őket az Ökotárssal".- jelentette ki lapunknak Csepreghy.
Megírtuk: a Norvég Civil Támogatási Alap nyújtotta támogatásokat egy konzorcium részeként kiosztó Ökotárs ellen júniusban indított vizsgálatot a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), melynek október közepén nyilvánosságra hozott jelentése szerint a vizsgált 63 projektből 61 esetben állapítottak meg szabálytalanságot. Noha a kormány megbízása eredetileg a Norvég Alap összes programjának átvilágítására szólt (a 13 program egyike az NCTA), a Kehi csak a civil pályázati rendszert vizsgálta, méghozzá a Miniszterelnökség által már korábban megfogalmazott vádak, így például a politikai elfogultság bizonyítása céljából. A Kehi szerint mintegy 200 millió forint szétosztásában találtak szabálytalanságokat, ám jogszabálysértést valójában "néhány tízmilliós nagyságrendben" gyanítanak, ezekben az ügyekben feljelentést is tettek, amelynek sorsáról egyelőre nem tudni semmit. A norvég kormány eközben nem fogadta el a Kehi-jelentést, és független vizsgálatot követelt.
Ez utóbbi jelentést előbb november végére ígérték, ám máig nem készült el. Norvégia ugyanakkor még májusban úgy döntött, hogy felfüggeszti a pénzek kifizetését, kivéve azoknak a programoknak a finanszírozását, amelyeket közvetlenül a brüsszeli székhelyű Finanszírozási Mechanizmus Iroda felügyel, vagyis a NCTA-ét és az Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz nevű programét.
Az is kiderült: az Ökotársat, melynek adószámát a Kehi javaslatára már korábban felfüggesztették, már a Svájci Civil Alap ügyében is vizsgálják - ez a szervezet felügyelte ugyanis a svájci közpénzek elköltését is. Csepreghy Nándor a napokban ez utóbbi vizsgálattal kapcsolatban azt mondta: kettős könyvelés a gyanú. Lapunknak Móra Veronika cáfolta a kettős könyvelés vádját, szerinte adminisztrációs hibáról van szó, amelyet jeleztek és javítottak is.